Przejdź do treści

Koszt wykonania ścianek działowych – porównanie

Ścianki działowe można wykonać z wielu bardzo zróżnicowanych materiałów budowlanych. Użycie konkretnych materiałów jest uzależnione od wielu czynników, w tym w szczególności od łatwości wykonania, od izolacyjności akustycznej, a także od grubości i kosztu wybudowania ścianki.

Bloczki z betonu komórkowego posiadają duże rozmiary, co wpływa na szybkość wykonania ścianki. Można je łatwo przycinać na dowolne wymiary. Posiadają niewielką zdolność tłumienia dźwięków (około 33 dB), lecz z uwagi na konieczność nałożenia standardowego tynku lub płyt gipsowo-kartonowych izolacyjność akustyczna się zwiększa. Ścianka posiada grubość 11,5 cm, orientacyjny koszt zakupu bloczków wynosi 40 zł za m2 do którego należy doliczyć koszt robocizny – od 15 – 20 zł za m2. Dodatkowym kosztem jest też konieczny tynk – około 40 – 50 zł za metr kwadratowy.

Pełne cegły pozwalają na wykonanie ścianki o grubości 12 cm. Czasami inwestorzy decydują się na cieńsze ścianki – 6,5 cm. Wymurowanie jest pracochłonne, więc koszt robocizny zwiększa się do około 20 – 25 zł za m2. Cena 1 m2 cegieł oscyluje w granicach 50 zł/m2. Cena za wykonanie 1m2 tynku wynosi około 40 – 50 zł/m2. Niewątpliwie zaletą ścianek ceglanych jest dobre tłumienie hałasu. Jednak z uwagi na ich ciężar zaleca się stawianie ścianek z pełnych cegieł na stropach wzmocnionych lub na belce żelbetowej wspartej na ścianach nośnych.

Bloczki wapienno – piaskowe posiadają bardzo wysoki poziom tłumienia hałasu. Wskaźnik izolacyjności akustycznej wynosi w ich przypadku aż 45 dB – przy grubości ścianki zaledwie 8 cm. Niewątpliwie dużą zaletą przedmiotowych bloczków jest szybkość i łatwość wykonania ścianki – metodą na pióro i wpust. Koszt materiału wynosi około 25 za m2 plus około 20-25 zł/m2 za robociznę. Atutem ścianek z tego rodzaju bloczków jest również równa powierzchnia pozwalająca na zastosowanie bardzo cienkiej (tańszej) warstwy tynku.

Lekkie ścianki szkieletowe wykonane są z płyt kartonowo – gipsowych przytwierdzonych do konstrukcji z profili aluminiowych. Izolacyjność akustyczna tego rodzaju ścianek jest uzależniona od grubości izolacji (wełny mineralnej znajdującej się pomiędzy płytami G-K). Zalecana jest grubość około 10 cm. Wadą takich ścianek jest również mała ich odporność na uszkodzenia mechaniczne a także podatność na pękanie w miejscach łączenia płyt. Do zalet należy natomiast zaliczyć lekkość konstrukcji, co pozwala na wybudowanie ścianek na niezbyt mocnych stropach. Koszt wykonania ścianki szkieletowej wynosi od 30 do 50 zł (koszt materiałów)– w zależności od grubości ścianki i pokrycia jej płytami G-K (jednostronnie lub obustronnie). Koszt robocizny oscyluje w granicach 30-50 zł.

Przeczytaj również: