Przejdź do treści

Lukarna czy okno dachowe – co wybrać?

Decyzja w zakresie sposobu doświetlenia pomieszczeń na poddaszach użytkowych musi zostać podjęta już na etapie projektu domu. W przypadku pomieszczeń, w których zależy nam na bardzo dobrym oświetleniu (pokoje dzienne, dla dzieci) zaleca się stosowanie dużych okien połaciowych. Zwykle zapewniają one znacznie większe nasłonecznienie pomieszczeń aniżeli w przypadku lukarny. Lukarny zalecane są głównie do mniej użytkowanych pomieszczeń, a także do łazienek, gdzie używa się zwykle sztucznego oświetlenia.

Projektując powierzchnię okna na poddaszu użytkowym zaleca się stosowanie zasady, że wielkość okna dachowego powinna wynosić około 10% powierzchni podłogi, zaś wielkość lukarny 15-20%. W przypadku okna połaciowego, światło w pomieszczeniu jest bardziej rozproszone. W przypadku lukarny, największe nasłonecznienie występuje w bezpośrednim jej sąsiedztwie. Im dalej od okna, tym mniej promieni słonecznych. Nie bez znaczenia jest też kwestia ewentualnych strat ciepła. Przyznać jednak trzeba, że w przypadku obu rozwiązań, najistotniejszym czynnikiem jest montaż i wybór odpowiednich parametrów okien. Decydując się na lukarnę należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią izolację ścianek bocznych oraz szczelne połączenie paroizolacji lukarny z resztą dachu. W przypadku okna dachowego ważne jest zainstalowanie odpowiednich kołnierzy wokół okien, które będą zabezpieczały okno przed wilgocią i wnikaniem wód opadowych.

Wybór odpowiedniego rozwiązania jest też podyktowany preferencjami mieszkańców w zakresie architektury domu i możliwości jego urządzenia. Zwolennicy prostych, pionowych ścian decydują się częściej na tradycyjne okna w lukarnie, zaś zwolennicy nietypowych rozwiązań wybierają skośne okna dachowe i dostosowanie do nich pozostałych elementów wyposażenia pomieszczeń.

Przeczytaj również: