Zewnętrzne drzwi wejściowe to niewątpliwie wizytówka domu jak i jego gospodarzy. Stąd nierzadko pierwszym elementem, na jaki zwracamy uwagę przy ich zakupie jest kolor i stylistyka wykonania. Cechy te powinny harmonizować z elewacją budynku, oknami oraz dachem, niemniej nie są to jedyne parametry, stanowiące kryterium wyboru podczas zakupu drzwi zewnętrznych.
Współczesna oferta handlowa producentów drzwi wejściowych zawiera zarówno tradycyjne drzwi drewniane jak i wykonane z blachy galwanizowanej (ocynkowanej) wykończone okleiną PCV w różnych kolorach i strukturach.
Nie mniej istotną cechą drzwi zewnętrznych jest ich izolacyjność akustyczna wyrażana w dB i oznaczana za pomocą współczynnika Rw. W przeciwieństwie do przenikalności cieplnej, im wartość współczynnika izolacji akustycznej jest wyższa – tym będą one przepuszczać mniej hałasu z zewnątrz. Standardowo drzwi mają najczęściej izolacyjność akustyczną na poziomie 30 dB. Niestety nie zawsze producenci określają ten parametr, więc kupując drzwi zewnętrzne warto zwrócić uwagę na to, czy są one przylgowe oraz czy posiadają uszczelkę (jedną lub dwie) na ościeżnicy bądź skrzydle. Cechy te bez wątpienia wpływają na większą szczelność drzwi, a tym samym również na izolacyjność akustyczną. Dodatkowo drzwi wyposażone w uszczelki będą się ciszej otwierały i nie będzie nimi można trzasnąć.
Dom to miejsce, gdzie jego mieszkańcy chcieliby się czuć wyjątkowo bezpiecznie, stąd bezsprzecznie jedną z bardzo istotnych cech drzwi zewnętrznych jest ich odporność na włamanie. Takie drzwi mogą posiadać specjalnie wzmocnione profile skrzydła, wkładki podnoszące wytrzymałość naroży, czy szybę antywłamaniową. Standardowo drzwi zewnętrzne wyposażone powinny być w:
- zamek główny (pięć ruchomych rygli) klasa 5 i dodatkowy (trzy ruchome rygle) klasa 7,
- trzy bolce antywyważeniowe,
- rozetę antywłamaniową w klasie 4 ENV,
- wkładkę dolną atestowaną w klasie B
- wkładkę górną z pokrętłem klasy B.
Kupując drzwi zewnętrzne należy w szczególności zwracać uwagę na właściwości użytkowe potwierdzone przez badanie w akredytowanym laboratorium i potwierdzone odpowiednią normą (np. PN-ENV 1627-2006). Cecha ta jest niezwykle istotna w przypadku roszczenia odszkodowania od towarzystwa ubezpieczeniowego w przypadku ewentualnego włamania do domu.
Dobre drzwi zewnętrzne winny charakteryzować się wysokim parametrem przenikalności ciepła U. W tym przypadku im współczynniki U jest niższy tym straty ciepła będą mniejsze. Jego wartość uzależniona jest głównie od rodzaju użytych do produkcji materiałów. Przykładowo skrzydła drzwi wykonane z litego drewna charakteryzują się współczynnikiem U w przedziale od 1,8 do 2,6 W/(m2*K). Drzwi drewniane dodatkowo ocieplone posiadają współczynnik przenikalności ciepła na poziomie od 0,9 do 2,6 W/(m2*K), drzwi stalowe 1,8-2,6 W/(m2*K), drzwi z PCW ze stalowym kształtownikiem 1,3-2,5 W/(m2*K), natomiast drzwi z kształtownikiem aluminiowym – 1,1- 2,5 W/(m2*K). Rzadziej spotykane w sprzedaży drzwi wykonane z włókna szklanego posiadają współczynnik przenikania ciepła 1,3 – 1,6 W/(m2*K).
SPRAWDŹ W OFERCIE SKLEPU INTERNETOWEGO ZEWNĘTRZNE DRZWI WEJŚCIOWE, KLIKNIJ TUTAJ.