Przejdź do treści

Mała architektura ogrodowa

Trudno sobie wyobrazić piękny dom bez jego zielonego otoczenia. Dopiero zasadzenie roślin, założenie trawnika oraz zaprojektowanie i wykonanie małej ogrodowej architektury spowoduje, że dom sprawi wrażenie indywidualnego i niepowtarzalnego miejsca na ziemi.

Drewno w ogrodzie

Od najdawniejszych czasów drewno towarzyszy człowiekowi w jego codziennym życiu. Przede wszystkim sprawdza się w przydomowym ogrodzie, czyniąc zeń miejsce niezwykle przytulne i całkowicie naturalne.

Aby wśród zieleni wygospodarować miejsce wypoczynku osłonięte przed deszczem lub nadmiernym promieniowaniem słonecznym, warto wybudować w ogrodzie drewnianą altanę. Może to być niewielka ażurowa budowla z dachem, bądź też stabilna altana przypominająca niewielki drewniany domek z tarasem. Wokół niej warto zaaranżować efektowne pergole, kratki lub ogrodowe bramki, po których będą się pięły powojniki i bluszcze dodając altanie dodatkowego uroku. Idealnie nadają się do tego specjalne donice z kratką, w których można zasadzić zarówno wieloletnie byliny, jak i jednoroczne pnącza, na przykład bardzo efektowne pnące nasturcje, groszek pachnący lub ozdobną fasolę.

Zwierzęta w ogrodzie

Jeśli jesteśmy posiadaczami psa, warto pomyśleć również o tym, by znalazł on w naszym ogrodzie swoje miejsce, które uchroni go od chłodu lub nadmiernego nasłonecznienia. Niedaleko altany lub tarasu można wygospodarować miejsce na psią budę. Jej zewnętrzny wygląd powinien nawiązywać do pozostałej architektury ogrodowej, koloru impregnatu, a nawet stylu domu.

Połączenie przyjemnego z pożytecznym to również pamiętanie o ptakach. Znajdując miejsce na karmniki, bądź budki lęgowe, z jednej strony pomagamy ptakom, z drugiej zaś zyskujemy piękny ptasi śpiew, który umili nam popołudniowy czas spędzony w ogrodzie.

Odpoczynek wśród zieleni

Ogród nie musi się nam kojarzyć wyłącznie z pracą, pieleniem, koszeniem i nawożeniem roślin. Ogród to przede wszystkim prywatna oaza spokoju i błogiego odpoczynku.

Chwile spędzone w ogrodzie mogą umilić specjalne elementy małej architektury.

Przyda się na pewno specjalny stół piknikowy oraz krzesła, lub wersja stołu razem z bocznymi ławkami.

Osobne ławki ogrodowe można również ustawić w osłoniętych miejscach, w otoczeniu krzewów lub wysokich kwiatów. Stworzą one miejsca do cichego wypoczynku, na przykład z książką.

Zarówno na trawniku, jak i na tarasie można ustawić ławkę zawieszaną z daszkiem chroniącym przed nadmiernym nasłonecznieniem. Ławka w formie 3 osobowej huśtawki to dobre miejsce na poobiedni wypoczynek zarówno dorosłych jak i dzieci.

Pomysłem na niebanalne miejsce odpoczynku jest również hamak z siatką, który nie tylko spełni funkcję oryginalnej ozdoby ogrodu, ale przede wszystkim pozwoli na spędzenie w nim niezapomnianych chwil błogiego relaksu. Decydując się na jego kupno, lepiej wybrać wersję składaną. Możliwość złożenia poszczególnych elementów hamaku, pozwoli na przeniesienie go na okres zimowy do garażu lub pomieszczenia gospodarczego, chroniąc go przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

Dzieci w ogrodzie

Aranżując ogród, nie można zapomnieć o jego najmniejszych użytkownikach, czyli dzieciach.

Specjalnie dla nich producenci elementów małej architektury przygotowali specjalną ofertę w postaci domków do zabawy, torów przeszkód, drabinek do wspinania i innych przedmiotów.

Żaden ogród, w którym bawią się dzieci nie może się również obyć się bez piaskownicy. Najlepszym zakupem będzie piaskownica z pokrywa i ławką w komplecie. Jej konstrukcja pozwala na zamknięcie piaskownicy po skończonej zabawie, co zabezpiecza piasek nie tylko przed deszczem, ale przede wszystkim przed zwierzętami, które chętnie zaadaptowałyby piaskownicę na kuwetę.

Jeśli chcemy zapewnić naszym dzieciom wspaniałą zabawę i sprawić by wybrały świeże powietrze zamiast gry na komputerze, możemy również zakupić huśtawkę z podestem i zjeżdżalnią. Ten wielofunkcyjny element architektury ogrodowej pozwoli na klasyczne huśtanie się dzieci (dwoje jednocześnie), zjeżdżanie i wspinanie się po drabinkach.

Elementy użytkowe

Ogród to jednak nie tylko zabawa, relaks i odpoczynek wśród śpiewu ptaków. Dbając o jego wygląd zobowiązani jesteśmy do posiadania licznych narzędzi i urządzeń do prac ogrodowych, na przykład szpadli, grabi, konewek, łopatek, kosiarki i innych przedmiotów. Ich przechowywanie wymaga wygospodarowania odpowiedniego miejsca w domu. Obecnie jednak coraz rzadziej budowane są domy podpiwniczone, co sprawia, że narzędzia ogrodowe muszą najczęściej zabierać cenne miejsce w garażu lub kotłowni.

Aby temu zapobiec warto w oddalonym miejscu ogrodu wybudować niewielki domek narzędziowy, w którym można przechowywać nie tylko wspomniane wyżej narzędzia, ale również w okresie zimowym meble ogrodowe, hamak i dziecięce zabawki.

Posiadacze kominków powinni również pomyśleć o tym, by w ogrodzie znalazło się miejsce na przechowywanie drewna. Najlepszym pomysłem będzie zakup gotowej wiaty na drewno z zadaszeniem i bocznymi ściankami.

Kolejnym niezbędnym elementem ogrodu jest kompostownik. Jego posiadanie nie tylko rozwiąże problem ze składowaniem chwastów i skoszonej trawy, ale jednocześnie zapewni nam bardzo wartościowy, naturalny nawóz do roślin.

Przeczytaj również: