Przejdź do treści

Malowanie ściany w salonie: jakiego koloru użyć?

W wielu domach centralnym punktem mieszkania jest salon. Tutaj spędzasz dużo czasu i spotykasz znajomych i przyjaciół. Jeśli ściana w salonie ma być pomalowana, pojawia się pytanie o odpowiedni kolor.

Jakiego koloru użyć do ścian w salonie?

Jeśli użyjesz ciepłych kolorów, takich jak na przykład brąz lub beż, czy też odcienie pomarańczowe lub żółte, stworzysz przytulną i przyjemną atmosferę. Szczególnie ciekawie robi się, gdy oprócz ciepłych tonów podstawowych, w poszczególnych obszarach pomieszczenia, postawimy jeszcze mocniejsze akcenty. Upewnij się, że używasz zrównoważonej kombinacji kolorów.

Dobór kolorów uzależniony jest od warunków panujących w pomieszczeniu

To, który kolor ostatecznie użyjesz, zależy od wielu czynników, takich jak warunki przestrzenne. Oto kilka przykładów, które powinny mieć znaczący wpływ na wybór kolorów:

  • rodzaj i kolor mebli użytych w pokoju
  • oświetlenie (natężenie światła dziennego i rodzaj oświetlenia sztucznego)
  • czy są skośne sufity
  • wielkość pokoju
  • twój własny gust

Kilka wskazówek i wskazówek dotyczących projektowania kolorów w salonie

Jeśli chcesz zastosować nieco ciemniejsze i odważniejsze odcienie koloru, nie stanowi to problemu, jeśli jest to większe pomieszczenie. Jeśli jednak masz mniejszy salon, być może ze spadzistym dachem, lepiej wybrać nieco jaśniejszy kolor, aby optycznie powiększyć pomieszczenie. Podobnie jest z padaniem światła. Pamiętaj, że większość kolorów wygląda zupełnie inaczej pod wpływem silnego światła i dużej ilości światła dziennego niż pod sztucznym światłem. Jasne kolory mogą bardzo szybko stać się blade.

Więcej informacji na temat kolorystyki w salonie

Salon powinien być miejscem dobrego samopoczucia. Dlatego bardzo ważne jest stosowanie ciepłych kolorów, zwłaszcza gdy pomieszczenie jest stosunkowo ciemne. Lepiej jest tutaj użyć żółtych odcieni, w przeciwnym razie pomieszczenie będzie bardzo szybko wyglądać na chłodne. Beż to również dobry wybór kolorystyczny, zarówno do mniejszych, jak i większych pomieszczeń. Najlepiej używać jaśniejszych odcieni, aby nie zmniejszać wizualnie wielkości pomieszczeń. W razie potrzeby można również wyznaczyć poszczególne obszary pomieszczeń mocniejszymi kolorami.

Przeczytaj również: