Przejdź do treści

Malowanie sufitu – jak zrobić to prawidłowo

Malowanie sufitu to wbrew pozorom bardzo prosta czynność. Aby jednak efekt pracy był zadawalający, warto stosować się do kilku ważnych zasad.

Po pierwsze – wybór farby

Do wyboru mamy obecnie farby akrylowe, lateksowe i winylowe.

Do nowych powierzchni oraz bez wyraźnych zanieczyszczeń i zacieków można z powodzeniem zastosować farbę akrylową lub winylową.

W przypadku, gdy sufit jest zatłuszczony lub zniszczony zaleca się użycie farby akrylowej lub lateksowej wyprodukowanej na bazie rozpuszczalnika. Tego rodzaju farby posiadają właściwości izolujące i kryjące.

W przypadku sufitu w kuchni lub pomieszczeniach, w których wysteruje wilgoć, zaleca się zastosowanie specjalnej farby typu kitchen&bathroom, np. firmy Dulux.

Przygotowanie podłoża

Podłoże powinno być gładkie, czyste, nie może się kruszyć i pylić. Niewłaściwe przygotowanie powierzchni sufitu może skutkować złą przyczepnością farby, nierównomiernym kolorem, a w efekcie niezadowalającym efektem malowania. Resztki farby klejowej należy nawilżyć i usunąć szpachelką. Jeśli sufit wcześniej malowany był farbą emulsyjną, konieczne jest jego umycie wodą z detergentem. Konieczne jest również wyrównanie powierzchni, a wszelkie nierówności, rysy, pęknięcia i wgłębienia należy wypełnić masą szpachlową (gładź). Miejsca łączenia płyt gipsowo – kartonowych można przed gipsowaniem wzmocnić taśmą z włóknem szklanym.

Wyschniętą gładź szpachlową wyrównać papierem ściernym a następnie zagruntować właściwym środkiem gruntującym, np. UNIGRUNT.

Malowanie

Malowanie sufitu należy rozpocząć od krawędzi wzdłuż ścian. Czynność tą najlepiej wykonać pędzlem. Pozostałą powierzchnię można malować specjalnym wałkiem, co znacznie skróci czas pracy. Zaleca się nałożenie dwóch warstw farby, przy czym druga powinna być rozprowadzana prostopadle do pierwszej.

Dla ułatwienia pracy można zastosować specjalny składany teleskopowy trzonek do wałka. W sprzedaży dostępne są trzonki o długości od 1,5 do nawet 3 – 4 metrów.

Przeczytaj również: