Przejdź do treści

Naprawa krzywej ściany

Problem krzywych ścian dotyczy najczęściej starego budownictwa z lat 60–70 – tych, a także jeszcze starszych kamienic. Krzywizny mogą znajdować się na niewielkich obszarach kilku ścian, jak również dotyczyć dużych powierzchni wszystkich ścian.

Gdy problem krzywych, falujących ścian dotyczy całego mieszkania, koniecznym jest najczęściej skucie całego tynku i położenie nowej warstwy. Obecnie zaleca się położenie nowoczesnych tynków gipsowych i cementowo – wapiennych. Mogą one być nakładane zarówno ręcznie jak i maszynowo. Do wykonania tych prac zaleca się zatrudnienie dobrych specjalistów. Jest to bowiem czynność wymagająca odpowiednich umiejętności, doświadczenia i posiadania specjalistycznych urządzeń.

W przypadku, gdy nierówności występują na niewielkim obszarze, można zdecydować się na samodzielne jej naprawienie. Nie mając odpowiedniego doświadczenia, samodzielnie należy wyrównywać wyłącznie obszary o powierzchni maksymalnie 1 – 2 m2.

Warto zastosować odpowiednią zaprawę wyrównującą, np. CEKOL – ZW04. Nakłada się ją bezpośrednio na malowaną ścianę, wcześniej odmierzając wielkość (grubość) nierówności. W przypadku, gdy ściana jest popękana, warto wcześniej na ścianę nałożyć siatkę, która wzmocni powierzchnię i zapobiegnie pojawieniu się rys na nowej warstwie zaprawy. Gdy natomiast podłoże jest kruche i pylące, konieczne jest wcześniejsze nałożenie preparatu gruntującego, np. UNIGRUNT.

Inną metodą naprawienia nierównych ścian jest przyklejenie do nich płyt G-K (gipsowo – kartonowych). Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednią ilość i rodzaj płyt, nóż do ich cięcia i klej do płyt G-K. Dodatkowo konieczne będzie kupienie taśm nakładanych a miejsca łączeń płyt, które zapobiegną w przyszłości pęknięciom warstwy zaprawy.

Płyty przykleja się bezpośrednio do ściany, wcześniej odmierzając odpowiednie wymiary. Należy zwrócić uwagę, by zachować jak najmniejsze szpary między poszczególnymi płytami, a także w narożnikach ścian i na łączeniu ścian i sufitu.

Przeczytaj również: