Jeśli chcesz powiesić obraz, potrzebujesz młotka. Jeśli chcesz powiesić telewizor na ścianie przyda ci się wiertarka/wiertarko-wkrętarka no i odpowiednie kołki. Dobrze wyposazona skrzynka z narzędizami to podstawa domowego majsterkowicza. Nie znaczy to jednak, że każda skrzynka narzędziowa czy warsztat musi mieć w składzie lutownicę, strugarkę czy szlifierkę. Wiele urządzeń można też wypożyczyć ze sklepów z narzędziamy lub nawet sąsiada.
Chcąc być przygotowanym do codziennej pracy i napraw wystarczy skrzynka narzędziowa ze standardowym wyposażeniem. Tylko ci, którzy zaczynają aktywnie i mają dużo miejsca, powinni pomyśleć o dodatkowych narzędziach. Przeczytaj, które narzędzia powinny się znaleźć w każdej skrzyni z narzędziami w każdym gospodarstwie domowym.
Skrzynka na narzędzia – jeśli potrzebujesz tylko narzędzi od czasu do czasu do w momencie powieszenia obrazu lub nieplanowanych napraw i do tego nie chcesz za dużo wydawać, potrzebujesz następującego sprzętu:
- Młotek: ważący 500 gramów lub więcej, z magnetycznym uchwytem na gwoździe, skórzanym uchwytem i podnośnikiem do gwoździ, który zawiera szczypce. Dla domowników wystarczy zwykły młotek, ale powinien ważyć minimum 300 gramów.
- Szczypce: Szczypce są przydatne, gdy trzeba wyjąć gwoździe, które zostały źle wbite. Mogą być one również używane do innych celów, takich jak zginanie metalu lub mocowanie gwoździa podczas wbijania. Niektóre szczypce płaskie mogą być również używane do cięcia przewodów.
- Śrubokręt: Podstawa każdej skrzynki. Nawet przedmioty codziennego użytku, takie jak patelnie, można czasem naprawić za pomocą śrubokręta. Jeśli nie chcesz mieć w magazynie różnych rozmiarów i kształtów, możesz również zainwestować w mały, zajmujący mało miejsca system bitów, tj. śrubokręt z wymiennymi nasadkami.
- Każdy, kto od czasu do czasu podłącza lampę lub po prostu zmienia żarówkę, potrzebuje testera fazy, aby określić, czy prąd przepływa przez linię.
- Klucze: Klucze i klucze imbusowe nie są niezbędne. W przypadku mebli do samodzielnego montażu zwykle dostarczane są odpowiednie klucze. W razie wątpliwości możesz również użyć dwóch płaskich szczypiec do zamocowania śruby i nakrętki za pomocą szczypiec. Jeśli jednak od czasu do czasu jeździsz na rowerze, potrzebujesz zestawu kluczy.
- Nożyk do cięcia
- Składana miarka lub mairka na podczerwień (pirometr): Do mierzenia codziennych rzeczy często wystarczy linijka. Ale jak tylko trzeba zmierzyć pokój lub kupić nowe meble, potrzebna jest miarka lub taśma miernicza.
Ponadto do standardowego wyposażenia skrzynki na narzędzia wchodzą również róznej wielkości i rodzaju gwoździ, śruby i kołki wraz ze sznurekiem, drutem, taśmą klejącą, ewentualnie opaski zaciskowe i ołówek. Jeśli nadal masz miejsce w skrzynce, możesz zaopatrzyć się w wiertarkę lub wiertarko-wkrętarkę.
Niezbędne narzędzia do warsztatu
Jeśli masz trochę więcej miejsca i możesz ustawić stół warsztatowy na przykład w garażu lub w piwnicy, masz również więcej miejsce na dodatkowe narzędzi. Wtedy rozsądnym zakupem byłaby wiertarka, wiertarko-wkrętarka akumulatorowa, większy zestaw zacisków, śrubokrętów i kluczy. Majsterkowicze mogą również zainwestować w wyrzynarkę, małą szlifierkę, drewniane klocki lub lutownicę.
Pamiętaj, że jeżeli masz duży trawnika i ogród przydałaby się kosiarkę i narzędzia ogrodnicze: wąż do polewania, łopatę, grabie, wiaderko, żeby nie trzeba było biegać do sąsiada. Przydatna może być również myjka wysokociśnieniowa do ścieżek ogrodowych.