Przejdź do treści

Nowoczesne ogrzewanie podłogowe

Współczesne budownictwo mieszkaniowe nastawione jest na nie tylko na nowy styl architektoniczny, ale również, a może nawet przede wszystkim na stosowanie nowoczesnych technologii zapewniających energooszczędność i ekologię.

Ogrzewanie komfortowe i wygodne

Jednym z ważniejszych etapów budowania domu jest wykonanie instalacji grzewczej. W ostatnich latach na pierwsze miejsce pod względem popularności, wysuwa się ogrzewanie podłogowe. Jego zaletą jest przede wszystkim oszczędność miejsca (brak grzejników ściennych), równomierna temperatura w całym pomieszczeniu, komfort cieplny zapewniający wyższą temperaturę w okolicach nóg i niższą na poziomie głowy i większą energooszczędność.

Właściwie zaprojektowana i wykonana instalacja grzewcza zapewnia odpowiedni mikroklimat i wilgotność, jak również brak efektu duszności powietrza. Dodatkowo stojąc na podłodze bosą stopą, wyczuwa się wyraźnie ciepło.

Ogrzewanie trwałe i ekonomiczne

Wysoka efektywność instalacji ogrzewania podłogowego zapewnia jego użytkownikom spore oszczędności. Nagrzana posadzka posiada większą powierzchnię grzejną aniżeli tradycyjne grzejniki ścienne, stąd utrzymuje znacznie dłużej ciepło. Powoduje to znacznie rzadsze uruchamianie pieca (podgrzewanie wody) i tym samym większe oszczędności paliwa.

Dodatkowym atutem instalacji ogrzewania podłogowego jest jej trwałość. Szacuje się, że prawidłowo wykonana instalacja, do której użyto wysokiej jakości materiałów, jest w stanie bezawaryjnie pracować przez około 50 lat.

Wady ogrzewania podłogowego

Mimo wielu atutów, ogrzewanie podłogowe posiada też niestety pewne wady. Są to przede wszystkim:

  • Wyższy koszt wykonania instalacji (o około 30 – 40%),
  • Ograniczenia w zakresie stosowania okładzin podłogowych – wskazane pokrycia o wysokim współczynniku przepuszczalności ciepła, np. płytki ceramiczne/gresowe,
  • Opóźnienie reakcji na sterowanie w porównaniu do tradycyjnego ogrzewania,
  • Wyższy koszt naprawy ewentualnej awarii.

Rodzaje ogrzewania podłogowego

W praktyce stosuje się dwa podstawowe systemy ogrzewania podłogowego:

  • Wodny – jego instalacja musi być wykonana już na etapie budowy domu, lub generalnego remontu, gdyż system wężownic układany jest na grubej warstwie izolacyjnej pod betonową posadzką. Koszt wykonania tej instalacji jest wysoki, jednakże rekompensują go niższe koszty eksploatacyjne.
  • Elektryczny – w podłodze montuje się specjalne maty (kable) grzewcze o wielkości i mocy odpowiednio dobranej do powierzchni podłogi. Każdy obwód podłączony jest do termostatu, który reguluje wysokość temperatury odpowiednio do zaprogramowanego poziomu. Ogrzewanie elektryczne jest dożo tańsze w montażu i łatwiejsze do wykonania, niemniej wiążą się z nim wyższe koszty eksploatacyjne.

Instalacja ogrzewania podłogowego

Montaż instalacji ogrzewania podłogowego nie jest skomplikowany, lecz lepiej jej wykonanie zlecić doświadczonemu instalatorowi.

Aby w przyszłości spełniało ono swoje zadanie (było wydajne, oszczędne, trwale, bezawaryjne) należy zadbać o wszystkie elementy montażu systemu grzewczego.

Niezwykle istotne jest zapewnienie odpowiedniego podłoża, a w szczególności jego izolacji. Pierwszą warstwą izolacyjną położoną bezpośrednio na posadzkę jest czarna folia budowlana, na którą układa się dwie warstwy styropianu posadzkowego EPS-100. Styropian winien być kładziony na tzw. zakładkę, (dwie warstwy, np. 2 x 5 cm), by nie doprowadzić do wystąpienia szczelin. Kolejną warstwę tworzy specjalna folia izolacyjna z siatka kotwiącą, na której układa się rury grzejne. Po ich ułożenia i sprawdzeniu szczelności, można wylać warstwę betonu – jastrychu.

Rury tworzą obieg grzewczy, którego długość nie powinna przekraczać 100 m.

Źle wykonana instalacja może być przyczyną pękania posadzki, a w efekcie nawet rur grzejnych. Powodem awarii może być brak odpowiedniej izolacji podłoża, do którego dostanie się wilgoć z ziemi, źle zamocowane rury grzejne, a nawet brak dylatacji w posadzce.

Wiadomym jest, że pod wpływem zmiany temperatury, posadzka może ulec pewnym odkształceniom (pod wpływem ciepła, płyta grzejna się rozszerza), a nawet pęknięciom. Aby do tego nie dopuścić należy obowiązkowo wykonać szczeliny dylatacyjne, a na obrzeżach pomieszczenia umieścić taśmę brzegową z pianki polietylenowej.

Sterowanie instalacją

W nowoczesnym budownictwie sterowanie temperaturą pomieszczeń odbywa się przy pomocy specjalnego sterownika elektronicznego. Dzięki wbudowanemu czujnikowi temperatury i zegarowi, umożliwia on zaprogramowanie harmonogramu włączania się pieca w zależności od temperatury oraz (lub) pory dnia, dzięki wbudowanemu czujnikowi temperatury i zegarowi.

Przeczytaj również: