Metalowe powierzchnie nadają każdemu pomieszczeniu wyjątkowy charakter. Efekt taki można osiągnąć za pomocą szpachli z efektem prawdziwego metalu, zwaną również masą metalizującej do ścian wewnętrznych. Dzięki niej możesz odtworzyć wygląd prawdziwego metalu i samodzielnie udoskonalić praktycznie każdą powierzchnie.
Wszystkie powierzchnie są odpowiednie
Szpachla/masa metalizująca to materiał, który w zależności od producenta składa się nawet z 90% czystego metalu i jest nakładany na powierzchnię cienkimi warstwami. Po wyschnięciu powierzchnia nie tylko wygląda jak odlewany metal, ale ma także właściwości dotykowe. Szpachlówkę z prawdziwego metalu można stosować niemal we wszystkich obszarach: na ściany, tapety, jako wykończenie powierzchni na przykład kominka, a nawet na meble.
Szpachlówka przykleja się niemal do wszystkich powierzchni, które nie są zbyt chłonne, a jednocześnie są odtłuszczone i czyste. Można ją zastosować na przykład do obróbki drewna, betonu, kamienia, ceramiki, gliny, tworzyw sztucznych, gipsu czy pianki. Nie ma również znaczenia, czy występują zaokrąglenia, krawędzie czy krzywizny. Dużą zaletą jest to, że wypełniacz z prawdziwego metalu jest wyjątkowo wytrzymały i nie odpryskuje zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Ze względu na dużą wytrzymałość można go zastosować także do uszlachetnienia ścian na tarasie i balkonie. W zależności od producenta powierzchnie po nałożeniu masy metalizującej są wodoodporne, szybko schną i są łatwe do czyszczenia.
Dostępne w różnych kolorach
Szpachlówki metalizujące są dostępne w różnych stopach metali: złota, miedzi, brązu, mosiądzu, aluminium, stali czy też cynku. Chłodne niuanse kolorystyczne, takie jak aluminium czy srebro, dobrze komponują się z nowoczesnymi wnętrzami ze szklanymi powierzchniami i tworzą miejski, industrialny wygląd. Aby pomieszczenie nie wydawało się zbyt zimne, możesz użyć jasnych kolorów jako kontrapunktu i dodać jasne akcenty. Czerwonawe odcienie metali, takie jak miedź czy brąz, dodają ciepła domom, które w przeciwnym razie byłyby urządzone w chłodnych kolorach. Złote obszary ścian tworzą luksusową atmosferę i przyciągają wzrok, szczególnie w łazienkach. W salonie szczególnie wyraziste jest połączenie złota z ciemnymi tonami, takimi jak czerń, fiolet czy ciemna zieleń.
Wskazówka: W pomieszczeniu powinnien dominować tylko jeden metaliczny kolor, aby uzyskać harmonię. Masą metalizującą wykorzystaj na centralnym elemencie, takim jak przestrzeń na ścianie, która wyróżnia się po wejściu do pokoju lub nietypowy mebel.
Powierzchnie z indywidualnym wzorem
Matowe czy błyszczące, gładkie czy strukturyzowane – artystyczną strukturą powierzchni można uzyskać stosująć dodatkowe techniki aplikacji. Kiedy materiał jest jeszcze wilgotny, można go kształtować poprzez wygładzenie lub nałożenie drobnych struktur szpatułką. Możliwe jest również potraktowanie powierzchni środkiem utleniającym i wzmocnienie efektów kolorystycznych utlenionego metalu. Jeśli utlenianie nie jest pożądane, pomocne będzie ostateczne uszczelnienie powierzchni przezroczystym lakierem. Jako efekt specjalny możesz zastosować zaprojektowane przez siebie wzory lub ozdoby, używając gotowych szablonów lub szpachelek.
Dbaj o czystość
Z łatwością utrzymasz powierzchnię w czystości za pomocą uniwersalnego środka czyszczącego. Dla zabezpieczenia i odświeżenia metalicznego połysku można zastosować wosk lub pastę pielęgnacyjną. Użyj mikrofibry lub ściereczki do polerowania i nałóż produkt pielęgnacyjny lekkim naciskiem.
W ten sposób stworzysz magię za pomocą prawdziwej metalizującej masy
- Przygotuj powierzchnię
Upewnij się, że powierzchnia jest wolna od kurzu, wody i tłuszczu. Jeśli jest to wyjątkowo gładka powierzchnia, możesz ją przeszlifować, aby poprawić jej przyczepność.
- Nałóż masę
Nałóż materiał na małą powierzchnię za pomocą szpatułki, pędzla lub wałka.
- Nadaj formę
Gdy materiał jest jeszcze mokry, można go wygładzić szpachelką lub alternatywnie stworzyć pożądaną strukturę powierzchni. Zaczynaj pracę na mniejszych obszarach, i krok po kroku uzupełniaj większą przestrzeń.
- Zakończenie
Poczekaj do wyschnięcia.