Przejdź do treści

Odkurzacze centralne

Domy inteligentne to nie tylko moda. Szereg nowoczesnych instalacji i zastosowań zwiększa komfort ich mieszkańców. Po czujnikach pogodowych, sterowaniu roletami, automatycznym otwieraniu bramy garażowej i uruchamianiu alarmu, przyszła kolej na centralne odkurzacze.

Jak działa odkurzacz centralny?

Montaż instalacji odkurzacza centralnego wiąże się z wieloma korzyściami. Na pierwszy plan wysuwa się duży komfort i wygoda sprzątania. Zamiast nosić ze sobą odkurzacz tradycyjny i ciągnąć plączące się kable, wystarczy włożyć rurę ssącą do gniazdka mieszczącego się w każdym pomieszczeniu. Nie jest również konieczna wymiana lub opróżnianie worków, bowiem całość zebranego kurzu i brudu zostaje wessana do jednostki centralnej. Najczęściej instaluje się ją w piwnicy, kotłowni lub innym pomieszczeniu gospodarczym, co sprawia, że praca odkurzacza jest bardzo cicha, bowiem w pomieszczeniach mieszkalnych nie słychać działającej jednostki centralnej.

W przeciwieństwie do odkurzaczy tradycyjnych, odkurzacz centralny powoduje bezpowrotne usunięcie kurzu, co jest szczególnie cenione przez osoby alergiczne.

Odkurzacz włącza się po włożeniu rury do gniazda ssącego i automatycznie wyłącza po jej wyjęciu. Istnieje również możliwość sterowania odkurzaczem z pilota.

Serce instalacji

Centrum dowodzenia odkurzacza stanowi jednostka centralna, do której doprowadzona jest sieć kanałów. Jednostka centralna przypomina duży cylinder, w którym tworzy się podciśnienie, potrzebne do zasysania kurzu ze sprzątanych pomieszczeń. Dodatkowo serce systemu posiada specjalne filtry, dzięki którym powietrze wychodzące z odkurzacza na zewnątrz jest całkowicie czyste.

Oczyszczanie zbiornika, w którym gromadzi się kurz dokonuje się maksymalnie 2 razy w roku.

Instalacja odkurzacza centralnego

Instalacja odkurzacza centralnego wymaga podjęcia decyzji na etapie budowy, bowiem prowadzenie rur i przewodów ma miejsce w ścianach, posadzkach a nawet sufitach podwieszanych wykonanych z płyt gipsowo – kartonowych. Jednostka centralna odkurzacza powinna być zamontowana w pomieszczeniu, które umożliwia wyprowadzenie wylotu powietrza na zewnątrz.

Nie jest konieczne, by gniazda ssące były montowane w każdym pomieszczeniu, bowiem długie węże (nawet 15 m) umożliwiają obsługę kilku pomieszczeń. Pamiętać przy tym należy, że każde dodatkowe gniazdo zwiększa koszt instalacji.

Średnio wykonanie instalacji centralnego odkurzacza wraz z materiałem kosztuje około 3000 – 5000 zł. Cena uzależniona jest od rodzaju jednostki centralnej, liczby gniazd, długości i ilości przewodów. Cena może wzrosnąć również w przypadku, gdy klient zażyczy sobie montaż tak zwanej automatycznej szufelki. Jest to otwór, pod który wystarczy tradycyjną miotłą wmieść zebrany z powierzchni podłogi kurz i brud. Po zbliżeniu się do otworu zostanie natychmiast wessany. Jest to rozwiązanie przydatne w kuchni, wiatrołapie a także przy kominku. Szufelkę można montować bezpośrednio w ścianie, jak również w cokole mebli.

Nowością na rynku jest ostatnio szufelka podblatowa, którą montuje się bezpośrednio pod blatem mebli kuchennych. Wystarczy ją delikatne wysunąć (jak tradycyjną szufladę) i zgarnąć do niej odpadki (okruszki) znajdujące się na blacie.