Przejdź do treści

Ogrzewanie elektryczne – wady i zalety

Najprostszą instalacją centralnego ogrzewania, która gwarantuje dużą wygodę jest ogrzewanie elektryczne. Dzisiejsza technika przewiduje również wiele zróżnicowanych rozwiązań technicznych w zakresie wyboru źródła ciepła.

Najbardziej popularne są grzejniki konwektorowe, swoim wyglądem przypominające tradycyjne kaloryfery. Różnica polega jednak na tym, że miejsce rurek wypełnionych ogrzewaną wodą zajmują elektryczne grzałki. Tego rodzaju grzejniki konwektorowe dają natychmiastowe ciepło, w przeciwieństwie do tradycyjnych kaloryferów, które wymagają określonego czasu, w którym woda w instalacji się nagrzeje. Jedynym wymogiem do zainstalowania tego rodzaju źródła ciepła jest możliwość podłączenia do gniazdka elektrycznego z uziemieniem i sieci z odpowiednią mocą.

Zaletą tego rozwiązania jest również możliwość wyposażenia grzejnika w dodatkowy wentylator, który wymusza obieg ciepłego powietrza i znacznie skraca czas ogrzania pomieszczenia.

Możliwe jest również podłączenie grzejnika konwertorowego w zegar i termostat, dzięki którym możliwe jest precyzyjne sterowanie czasem włączania i wyłączania grzałek.

Drugi rodzaj elektrycznych urządzeń grzewczych stanowią piece akumulacyjne. Miejsce grzałek zastępuje w tym przypadku nowoczesny blok akumulacyjny, który ma możliwość nagrzewania się do bardzo wysokiej temperatury sięgającej nawet kilkuset stopni Celsjusza. Następnie zakumulowane ciepło jest oddawane przez długi czas do ogrzewanych pomieszczeń. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest możliwość ładowania bloku akumulacyjnego w godzinach nocnych, w których istnieje możliwość korzystania z tańszej energii elektrycznej (w ramach wyboru tańszej taryfy).

Podobnie jak w przypadku grzejników konwertorowych, istnieje możliwość wyposażenia pieca akumulacyjnego w wentylator wymuszający obieg powietrza i jednocześnie zwiększające efektywność ogrzewania. Dodatkowo istnieje możliwość zainstalowania termostatu, który czuwa nad czasem włączania i wyłączania wentylatora w miarę zwiększania się i zmniejszania temperatury pomieszczenia. Tego rodzaju rozwiązanie znacząco wpływa na możliwość zaoszczędzenia energii elektrycznej.

Omawiając problematykę ogrzewania elektrycznego nie sposób pomiąć instalacji elektrycznego ogrzewania podłogowego. Zazwyczaj nie stosuje się tego rozwiązania jako jedynego źródła ciepła. Zwykle elektryczne ogrzewanie podłogowe jest elementem uzupełniającym do tradycyjnych grzejników, lub kominka z płaszczem wodnym. Największą jego zaletą jest duża estetyka, brak zajmowania cennego miejsca w pomieszczeniu, a także komfort cieplny (największe ciepło występuje w obrębie nóg).

Wady ogrzewania elektrycznego

Zdecydowanie największą wadą ogrzewania elektrycznego jest wysoki koszt eksploatacji. W porównaniu z kotłami na paliwa stałe a także piecami gazowymi, ogrzewanie pomieszczeń prądem elektrycznym jest zdecydowanie droższe. Stąd ogrzewanie elektryczne sprawdza się idealnie jako uzupełniające źródło ciepła, na przykład jako dodatkowy grzejnik elektryczny w łazience.

Problemem może być również brak możliwości ogrzewania mieszkania w sytuacji częstych przerw w dostawie energii elektrycznej.

Dodatkowo montaż eklektycznego ogrzewania wymaga spełnienia szeregu wymogów w zakresie odpowiedniej instalacji elektrycznej. Niektóre grzejniki (piece) potrzebują zasilania trójfazowego o napięciu 400 V.

Przeczytaj również: