Ogrzewanie gazowe zyskuje coraz większą popularność. Ten system ogrzewania stosowany jest nie tylko w domach jednorodzinnych, ale również w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych administrowanych przez wspólnoty mieszkaniowe.
Zalety
Zwolennicy tego rozwiązania jako pierwszą zaletę przedmiotowego systemu grzewczego stawiają bardzo dużą wygodę. Kocioł gazowy jest całkowicie bezobsługowy, a jedyną czynnością, jaką należy wykonać jest coroczny przegląd specjalisty.
Kolejnym argumentem przemawiającym za instalacją kotła gazowego jest możliwość sterowania funkcjami z czujnika i programatora temperatury umieszczonego w dowolnym pomieszczeniu. Takie działanie umożliwia specjalny regulator, które pozawala na dokładne ustawienie wysokości temperatury w określonych porach dnia i nocy. Dzięki temu możliwe jest zaprogramowanie, kiedy piec ma się uruchomić, a kiedy ma utrzymywać niższą temperaturę.
Kocioł gazowy to również zdecydowana oszczędność miejsca. Jego gabaryty są zwykle dużo mniejsze aniżeli kotła na paliwa stałe. Dodatkowo estetyczne wykonanie kotła gazowego pozwala na zainstalowanie go w kuchni lub łazience, bez uszczerbku na estetyce tych pomieszczeń. Kolejnym argumentem jest również brak konieczności składowania opału, a więc również brak konieczności posiadania kotłowni lub pomieszczenia gospodarczego.
Nowoczesne kotły gazowe (kondensacyjne) są zdecydowanie bardziej oszczędne niż kotły na paliwa stała, a także kotły gazowe wcześniejszej generacji. Wpływa to na większą wydajność spalania, osiąganie wyższych temperatur przy mniejszym zużycia gazu, a tym samym większe oszczędności pieniędzy.
Wady
Największą wadą ogrzewania gazowego jest konieczność podłączenia budynku do sieci gazowej. Niestety nie w każdej lokalizacji istnieje taka możliwość, więc w miejscowościach (miejscach), gdzie nie ma sieci gazowej, zakup i używanie kotła gazowego jest niemożliwe.
W przypadku braku możliwości włączenia do sieci gazowej istnieje możliwość korzystania z gazu płynnego w zbiorniku. Niestety takie rozwiązanie wymaga od właściciela posesji wygospodarowania na działce miejsca, w którym można ustawić zbiornik z gazem. Wymagane jest jednak zachowanie odpowiednich odległości zbiornika od granic działki i zabudowań.
Podłączenie budynku do sieci gazowej i wykonanie instalacji gazowej jest dość kosztowne a czasami też utrudnione. Należy między innymi zachować niezbędne odległości między rurociągami gazowymi i wodno – ściekowymi a także kablami energetycznymi. W przypadku instalowania kotła kondensacyjnego wymagane jest również przystosowanie komina do formy spalania gazu.