Ogrzewanie płaszczyznowe zyskuje coraz więcej zwolenników. Jest to coraz częsta forma ogrzewania wybierana przez właścicieli domów jednorodzinnych. Bez wątpienia na taki wybór instalacji, wpływ ma długa lista zalet tego rodzaju ogrzewania. Decydując się jednak na ten rodzaj instalacji, nie można zapomnieć o jej wadach.
Zalety ogrzewania podłogowego
Pierwszą zaletą, o której mówią wszyscy posiadacze „podłogówki” należy korzystne rozmieszczenie temperatury. Wyższa temperatura utrzymuje się przy podłodze (przy stopach) – niższa w okolicach głowy. Jest to często rozwiązanie wybierane przez rodziców małych dzieci, które mogą bawić się na ciepłej podłodze.
Kolejnym argumentem na wybór ogrzewania podłogowego jest brak konieczności wieszania grzejników na ścianie. Ta zaleta wpływa na dowolne rozmieszczenie mebli i innych urządzeń wyposażenia wnętrz.
Ogrzewanie podłogowe idealnie nadaje się do łączenia z niskotemperaturowymi źródłami ciepła: pompy ciepła, kolektory słoneczne, kotły kondensacyjne.
Wady ogrzewania podłogowego
Niestety ogrzewanie podłogowe nie jest bez wad. Na pierwszy plan wysuwa się przede wszystkim duża bezwładność cieplna. Z uwagi na grubą warstwę betonu wylaną na zaizolowane styropianem rury cieplne, podłoga wolno się nagrzewa i tym samym później oddaje ciepło do pomieszczenia.
Przypadku gęstej zabudowy pomieszczenia (szczególnie w łazience, np. duża wanna) konieczne jest dodatkowe źródło ciepła – grzejnik. Zbyt mała powierzchnia wolnej podłogi nie jest w stanie ogrzać pomieszczenia.
Meble, które ustawione są na podłodze z ogrzewaniem muszą mieć nóżki. Brak swobodnego przepływu ciepła może w skrajnych sytuacjach doprowadzić do przepalenia przewodów grzewczych (ogrzewanie elektryczne).
Kolejną wadą ogrzewania podłogowego jest ograniczony wybór materiałów wykończeniowych. Bezwzględnie trzeba zrezygnować z tradycyjnych parkietów i dywanów.
Przeczytaj również: