Przejdź do treści

Okna antywłamaniowe – na co zwrócić uwagę?

Największa liczba włamań do domów jednorodzinnych odbywa się poprzez okna i drzwi. Z uwagi na fakt, że w ostatnich latach na rynku pojawiły się już drzwi wejściowe z wieloma funkcjami utrudniającymi ich pokonanie przez włamywaczy, znacznie zwiększyło się ich zainteresowanie oknami. Stąd właściciele domów decydujący się na montaż nowych okien, winni zwrócić szczególną uwagę na wzmocnienie funkcji antywłamaniowej nie tylko drzwi, ale również okien.

Kupując nowe okna mające spełniać funkcję antywłamaniową, należy wybrać takie, których szyby posiadają podwyższoną odporność na zbicie. Wykonane są one z dwóch tafli szkła 4 mm i kilku warstw specjalnej folii PVB lub żywicy. Wprawdzie taka szyba nie jest całkowicie odporna na stłuczenie, jednak po rozbiciu nie kruszy się na fragmenty, lecz pozostaje w całości, co nie pozwala włamywaczowi na jej usunięcie. Szyby antywłamaniowe oznaczone są w sprzedaży symbolami od P1 do P4. Różnią się ona liczbą warstw folii i ogólną grubością gotowej szyby. W domach jednorodzinnych wskazane jest zastosowanie okien z szybami klasy P2, P3 i P4.

Policyjne statystyki donoszą, że częściej atak włamywaczy kierowany jest na okucia okien, aniżeli na same szyby. Niekiedy łatwiej jest włamywaczom otworzyć okno, aniżeli wybić szybę. Stąd kolejnym elementem, na które należy zwrócić uwagę przy kupnie okien są odpowiednie okucia. Wskazane jest szukanie okien z systemem ryglowania okucia okiennego opartego na trzpieniach w kształcie ośmiokątnych grzybków współpracujących z odpowiednimi zaczepami. Im liczba zaczepów jest większa, tym ochrona przeciwwłamaniowa jest wyższa.

Aby zapobiec otworzeniu okna z zewnątrz, należy wybrać również odpowiednią klamkę. Najlepiej, gdy posiada ona możliwość zamknięcie okna na klucz, jednak równie dobrym rozwiązaniem jest wybór klamek z przyciskiem, które znacznie utrudniają otwarcie okna z zewnątrz.

Wprawdzie zewnętrzne rolety nie stanowią skutecznej ochrony przed włamaniem, jednak stanowią kolejne utrudnienie dla włamywacza, co w wielu przypadkach zniechęca go przed dokonaniem włamania.

Przeczytaj również: