Oświetlenie zewnętrze pełni nie tylko funkcję użytkową, ale przede wszystkim dekoracyjną. Właściwie zaprojektowana i wykonana instalacja elektryczna umożliwia oświetlenie wejścia do domu, ścieżki prowadzącej od furtki aż do drzwi, podjazdu do garażu, a także elementów atrakcyjnej architektury ogrodowej. Przed jej wykonanie należy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach.
- Już na etapie budowy należy zaprojektować wszystkie miejsca, które mają zostać w przyszłości oświetlone (taras, wejście do domu, brama garażowa, oświetlenie punktowe podjazdu, reflektory w trawniku, oświetlenie donic, oczek wodnych, altan ogrodowych, skalniaków).
- Przewody elektryczne warto poprowadzić przed zakończeniem budowy, co nie tylko ułatwi przyszłe prace instalacyjne, ale jednocześnie zapobiegnie konieczności rozkopywania założonych trawników, rozbierania ułożonej kostki brukowej, kucia ścian w celu poprowadzenia przewodów elektrycznych i montowania źródeł światła.
- Wykonując instalację oświetlenia zewnętrznego warto rozważyć wykonanie kilku odrębnych obwodów. Zapobiegnie to sytuacji, w której awaria jednego odcinka instalacji spowoduje wyłączenie oświetlenia w całym obejściu. Osobne obwody pozwolą również na szybsze zdiagnozowanie miejsca ewentualnego uszkodzenia instalacji.
- Wszystkie obwody elektryczne powinny być zabezpieczone zainstalowaniem odpowiednich bezpieczników nadmiaroprądowych i różnicowoprądowych.
- Układając przewody w ziemi warto zachować odpowiednią głębokość, co zapobiegnie uszkodzeniu kabli podczas prac ogrodniczych. Zaleca się głębokość około 60 cm, a także konieczność ułożenia na przewodach niebieskiej taśmy ostrzegawczej.
- Wszystkie użyte włączniki i oprawy powinny posiadać odpowiednią klasę szczelności (gniazda hermetyczne).
- Projektując miejsca zamontowania źródeł światła, nie można zapomnieć o wszystkich wejściach do budynku (wejście główne, garaż, wejście do budynków gospodarczych, zejścia do piwnic) a także o alejkach do nich prowadzących.
- Aranżując oświetlenie dekoracyjne ogrodu, należy zwrócić szczególną uwagę na najbardziej charakterystyczne i najładniejsze miejsca. Zaleca się wykonanie oświetlenia punktowego tych elementów.
- Dobierając rodzaj źródeł światła należy rozważyć zakup oszczędnych żarówek (świetlówek) LED, co w przyszłości znacznie ograniczy wielkość zużywanej energii elektrycznej.
- W celu zmniejszenia kwoty rachunków za energię elektryczną, a także zwiększenia wygody obsługi oświetlenia, warto rozważyć montaż instalacji inteligentnej. W jej skład może wejść system lamp z czujnikiem ruchu, z czujnikiem zmierzchu a także montaż systemu czasowego (ze wskazaniem godzin włączenia oświetlenia i jego wyłączenia).
Przeczytaj również: