Przejdź do treści

Piękno wanny wolnostojącej – wady i zalety

Wanna wolnostojąca uważana jest w ostatnich czasach za królowe wanien. Ale czy jest też czymś do mojej łazienki? To pytanie z pewnością zadaje sobie wiele osób, które planują łazienkę i marzą o tym, by niedługo pluskać się w takiej wolnostojącej wannie. W tym artykule porównamy zalety i wady, aby dać Ci podstawę do podjęcia decyzji.

Co to jest wanna wolnostojąca?

W przeciwieństwie do wanny pod zabudowę, która umiejscowiona jest blisko ściany/ścian i obudowana z każdej możliwej strony, wanna wolnostojąca stoi sobie swobodnie w pomieszczeniu. Wanny takie albo stoją całkowicie na podłodze, albo mają cztery widoczne nóżki. Szczególnie popularne są nostalgiczne wanny z ozdobnymi nogami. To sprawia, że taka wanna od samego początku jest czymś wyjątkowym.

Ile miejsca potrzebuje wanna wolnostojąca?

Według norm europejskich wanna wolnostojąca wymaga obszaru ruchu 90×75 cm (szerokośćxgłębokość) przed wanną. Nie musisz się jednak twardo trzymać tych 75cm wokół wanny. Wystarczy pasek o szerokości 90 cm a w pozostałych miejscach może mieć również 30, 40 lub 50 cm. Postawienie jej całkowicie przy ścianie jest możliwe, ale chyba niezbyt przydatne. Jeśli wciśniesz ją w dowolny kąt pod ścianą, traci wtedy dużo ze swojego imponującego wyglądu. A to jest z pewnością jeden z głównych powodów, dla których ktoś wybiera taką wannę.

Dodatkowo eksperci łazienkowi zalecają, aby wokół wolnostojącej wanny było co najmniej 55 cm odstępu od ścian. Standardowa wanna ma wymiary 170 x 80 cm, co daje nam wyjściową powierzchnię o wymiarach 225 x 135 cm. To około trzech metrów kwadratowych. A większość wanien wolnostojących jest jeszcze większych – głównie dlatego, że często projektuje się je jako dwuosobowe.

Z czego wykonane są wanny wolnostojące?

Wanny wolnostojące wykonane są z akrylu sanitarnego, stali emaliowanej lub kamienia mineralnego.

Wanny wolnostojące wykonane ze stali emaliowanej są szczególnie stabilne i odporne na zarysowania. Jednak nagrzewają się trochę dłużej. Z drugiej strony, gdy już się nagrzeją, bardzo dobrze przetrzymują ciepło.

Każdy, kto kocha nietuzinkowe wzory i aksamitne powierzchnie, z pewnością znajdzie wśród wolnostojących wanien z kamienia mineralnego coś, co spełni jego wymagania. Takie wanny są albo odlewane – mówi się wtedy o odlewaniu mineralnym lub formowane z płyt – podobnie jak w wannie stalowej.

Przejdźmy do trzeciego popularnego materiału do wanien wolnostojących: akryl sanitarny. Ogromnym plusem takiej wanny jest tutaj ciepła powierzchnia. Wraz ze wspornikiem wanny wykonanym z pianki, woda w wannie utrzymuje ciepło przez dość długi czas. Drobne rysy można dość łatwo wypolerować.

Czy wolnostojąca wanna pasuje do łazienki ze skosami?

W przypadku skosów również nie chcemy rezygnować z przyjemnego komfortu i pięknego wyglądu wolnostojącej wanny. Ale co z przestrzenią na górze? Jak daleko mogę przesunąć wannę pod spadzistym dachem, aby nadal móc z niej wygodnie korzystać?

Zasada jest prosta: podczas wsiadania i wysiadania nie powinieneś się schylać, powinieneś być w stanie stanąć prosto. Przednia krawędź wanny powinna zatem mieć wysokość około 2,00 metrów, tylna krawędź może być również niższa.

Dodatkowym atutem jest okno dachowe – świetne miejsce na wolnostojącą wannę. To z powodu podsufitki, a także z powodu większej ilości powietrza na górze. Poza tym widok jest bezcenny. W nocy pod rozgwieżdżonym niebem – lampka wina musującego lub ukochana osoba w ramionach. Co może być bardziej romantycznego?

Czy można wziąć prysznic w wannie wolnostojącej?

Pewnie, że tak – możesz też wziąć prysznic w wannie wolnostojącej. Z prysznicem ręcznym w dłoni i kucając w wannie bardzo ostrożnie, aby nie zachlapać całej łazienki. Należy jednak wziąć pod uwagę, że ze względu braku ściany wokół wanny nie można zamontować paneli prysznicowych, systemu prysznicowego czy też drążka prysznicowego. A nawet gdyby to było możliwe – na przykład w postaci stojącej na podłodze kolumny prysznicowej, problem z osłoną przeciwbryzgową wciąż musi zostać rozwiązany. Jedyne, co pozostało, to sufit, na którym można go przymocować. Z pewnością wszystko jest możliwe, ale jest to dość złożone, a przez to drogie.

Krótko i zwięźle na temat zalet i wad:

Zalety

  • Nowoczesny i stylowy wygląd
  • Niezrównana optyka i różnorodność wzorów
  • Można umieścić w dowolnym miejscu w każdym pomieszczeniu, potrzebna jest wyłącznie woda i odpływ
  • Świetnie się sprawdza w łazienkach ze skosami
  • Idealne dla fanów nostalgii
  • Czyszczenie takiej wanny i wszystkiego wokół wanny powinno być dużo łatwiejsze, ze względu na dostęp ze wszystkich stron.

Wady

  • Wymagają więcej miejsca
  • Są drogie w zakupie i instalacji
  • Brak półek na szampon i inne produkty.
  • Jest więcej do czyszczenia
  • Prysznic jest możliwy tylko w ograniczonym zakresie

Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca w łazience wanna wolnostojąca z pewnością jest częścią podstawowego wyposażenia Twojej łazienki. Nic nie jest bardziej efektowne i nie urozmaica pomieszczenia bardziej wanna wolnostojąca.

Nabrałeś/łaś smaku i chcesz wiedzieć, gdzie możesz kupić wannę wolnostojącą lub zaciągnąć opinii? Zapraszamy do naszego sklepu Krystian w Policach przy ulicy Grzybowej 22.

Przeczytaj również: