Nawierzchnia z kostki brukowej to niemalże obowiązkowy element otoczenia domu. Jej rolą jest nie tylko utwardzenie podłoża, ale jednocześnie pełnienie elementu dekoracyjnego. Jak o nią dbać, by była wizytówką naszej posesji?
Ścieżki, podjazdy i elementy architektury ogrodowej
Nawierzchnie wykonane z betonowych kostek brukowych mają być przede wszystkim prawdziwą ozdobą domu i ogrodu. Pamiętać jednak trzeba, że narażone są na działanie czynników atmosferycznych (mróz, deszcz, śnieg) a także na efekty codziennego ich użytkowania (zanieczyszczenia, plamy z oleju, osady wapienne). Beton jest materiałem, który z uwagi na swoją porowatą strukturę nie tylko łatwo ulega zanieczyszczeniu, ale dodatkowo podlega naturalnym skutkom starzenia się materiału.
Jeśli jednak chcemy, by mimo upływającego czasu i intensywnego użytkowania, nasze ścieżki i podjazdy były trwałe a jednocześnie nadal estetyczne – musimy o nie odpowiednio dbać.
Impregnacja nawierzchni betonowych
Odpowiednie zabezpieczenie nawierzchni betonowych wpłynie na pewno na zwiększenie ich trwałości, zwolni tempo starzenia się bruku, a także zabezpieczy przed wnikaniem zanieczyszczeń. Obecnie w sprzedaży dostępne są różnorodne impregnaty, które nie tylko zapewniają mniejszą absorpcję zabrudzeń, ale jednocześnie nadają nawierzchni intensywny kolor, powodują jej zmatowienie lub opcjonalnie wysoki połysk.
Dobry impregnat tworzy warstwę ochronną zwiększając odporność kostki na działanie mrozu, słońca i deszczu.
Uzupełnianie spoin
Już od pierwszych dni po ułożeniu nawierzchni brukowej należy dbać o fugi pomiędzy poszczególnymi kostkami. Aby nie dopuścić do pojawienia się w szczelinach niechcianych organizmów żywych (roślin, mchu) należy na bieżąco uzupełniać je piaskiem. Dla większej skuteczności kruszywo kwarcowe można zmieszać ze środkiem impregnującym.
Usuwanie „zielonych” fug
Czasami mimo systematycznego uzupełniania fug piaskiem pojawi się mech, trawa i inne porosty. Jest to efekt nanoszenia ziemi w trakcie normalnego użytkowania chodników i podjazdów (koła samochodów, byty). W ziemi znajdują się zaś drobne nasiona roślin, które bardzo szybko zaczynają kiełkować. By pozbyć się „zielonych” fug wystarczy usunąć je przy pomocy myjki ciśnieniowej, a powstały ubytek fug uzupełnić nowym piaskiem.
Wykwity wapienne
Na powierzchni betonowych kostek mogą pojawić się jasne naloty będące naturalnym osadem wapiennym, znanym pod nazwą wykwitów wapiennych. Powstają one w procesie wiązania cementu, w wyniku reakcji wodorotlenku wapnia z dwutlenkiem węgla z powietrza. Nie są one groźne dla nawierzchni betonowych, jak również nie wpływają na ich jakość.
W wyniku eksploatacji kosek betonowych owe wykwity z czasem zostaną samoczynne rozpuszczone bądź zamaskowane w efekcie naturalnego zabrudzenia.
Aby samodzielnie usunąć wykwity wapienne można zastosować metodę mechaniczną, polegającą na piaskowaniu lub szlifowaniu powierzchni, bądź też zastosować środki chemiczne. Ich działanie polega na ługowaniu nawierzchni niskoprocentowymi roztworami kwasów nieorganicznych i organicznych.
Plamy z oleju
W trakcie codziennego użytkowania nawierzchni z kostek betonowych, nie sposób uniknąć pojawienia się plam z oleju. Ma to miejsce najczęściej na podjazdach do garażu i miejscach parkowania samochodów.
Zabrudzone kostki można wymienić na nowe, jak również usunąć powstałe plamy nawierzchniowo za pomocą dostępnych środków chemicznych. Pamiętać jednak należy, że przed wyborem konkretnego preparatu warto sprawdzić, czy nie spowoduje on odbarwienia kostki.
Stanowczo nie zaleca się jednak czyszczenia oleistych plam przy pomocy myjki ciśnieniowej, bowiem ta metoda może spowodować powiększenie zabrudzonego obszaru.