Przejdź do treści

Pleśń w mieszkaniu – jak się jej pozbyć?

Wysoka temperatura i duża wilgotność w pomieszczeniu to pierwsza przyczyna do pojawienia się w mieszkaniu pleśni. Najczęściej pojawia się ona w łazienkach, gdzie z uwagi na brak okien istnieje trudność wywietrzenia pomieszczenia.

Nalot grzybów pleśniowych pojawia się w narożnikach ścian, kabiny prysznicowej, w fugach między płytkami a także na styku wanny i ściany.

Przyczyny powstania pleśni

Idealne warunki dla rozwoju pleśni to temperatura sięgająca 20 – 35 stopni C, wilgotność przekraczająca 60% a także zakwaszone środowisko o odczynie mniejszym niż 7 pH.

Do rozwoju grzybów pleśniowych przyczyniają się też:

  • Niewłaściwa izolacja ścian, bark docieplenia budynku, zbyt cienkie ściany zewnętrzne budynku.
  • Błędy na etapie budowania domu, w szczególności źle wykonane przewody wentylacyjne.
  • Błędy użytkowników domu: brak odpowiedniego wietrzenia pomieszczeń, niedogrzewanie, zamykanie kratek wentylacyjnych.
  • Następstwa powodzi i awarii w obrębie instalacji wodnej.

Jak rozpoznać pojawienie się pleśni

Najczęściej pierwszym symptomem pojawiającego się problemu z pleśnią jest wyczuwalny charakterystyczny zapach stęchlizny, utrzymujący się nawet po wywietrzeniu pomieszczenia. Następnie w miejscach, gdzie utrudniona jest wentylacja, na przykład w narożnikach kabiny prysznicowej lub wanny a także na krawędziach ścian i sufitu pojawiają się niewielkie plamy. Mogą mieć kolor czarny, szary a nawet zielonkawy. W dalszej kolejności plamki te przeistaczają się w duże ciemne wykwity, które w efekcie powodują tworzenie się pęcherzy i odpadanie farby. W ekstremalnych sytuacjach może dojść nawet do odpadania tynku.

Jak poradzić sobie z pleśnią w domu?

Gdy w pomieszczeniu pojawi się pleśń, należy jak najszybciej przystąpić do jej usunięcia. Im proces grzybotwórczy będzie bardziej zaawansowany, tym trudniej będzie pozbyć się problemu. Gdy zostanie on zauważony w pierwszym stadium rozwoju, a plamki pleśni są bardzo niewielkie, można zastosować miejscowe środki pleśniobójcze.

Doskonałe rezultaty uzyskuje się przy naniesieniu preparatu PUFAS na powierzchnię, na której rozwija się inwazja pleśni. Środek efektywnie niszczy pleśń, grzyby, glony, bakterie a nawet mech. Po naniesieniu preparatu, już po 30 minutach zauważalne są wyraźne efekty. Już 250 ml preparatu wystarczy na pozbycie się pleśni z powierzchni 3 m2 ściany.

Podobne działanie wykazuje preparat pleśniobójczy SAVO. Działa on na bazie chloru, co znacznie zwiększa skuteczność. Dzięki aplikacji w sprayu, preparat dociera do mało dostępnych miejsc w szczelinach fug, w narożnikach kabiny prysznicowej, a nawet w szafkach łazienkowych, w okolicach rur instalacyjnych. Działanie preparatu zauważalne jest już po 20 minutach.

Gdy rozwój pleśni jest na tyle zaawansowany, że konieczne jest przeprowadzenie remontu, zaleca się zastosowanie specjalnego preparatu grzybobójczego Fungoset-2. Jest to silnie skoncentrowany środek przeciwgrzybiczny oraz przeciwpleśniowy. Stosuje się go jako dodatek do farb akrylowych i wodnych, mas tynkarskich i szpachlowych, a także klejów. Pokrycie ścian preparatami z zawartością Fungoset-2 gwarantuje ich odporność na rozwój pleśni i grzybów. Opakowanie preparatu (0,25 l) należy zmieszać z 10 litrami farby, kleju lub zaprawy.

Wszystkie spoiny wykonane z silikonu, należy dokładnie usunąć, ich miejsca dokładnie oczyścić i nanieść preparat przeciwpleśniowy. Na tak przygotowaną powierzchnię nałożyć nową warstwę slikonu odpornego na działanie wilgoci i zawierającego substancje grzybobójcze, np. Ceresit CS 25.

Podobnie należy postąpić z fugami między płytkami ceramicznymi. W przypadku, gdy na ich powierzchni występują wyraźne ślady pleśni, należy je dokładnie usunąć i nałożyć nowe fugi. Wskazane jest, by wybierać fugi odporne na działanie wilgoci, pleśni i grzybów.

Przeczytaj również: