Przejdź do treści

Podłoga pływająca – jak uniknąć błędów w układaniu paneli

Panele laminowane są jednym z najbardziej popularnych materiałów do wykonywania okładzin podłogowych. Ich największymi zaletami jest duża dostępność, niska cena, duży wybór kolorów i wzorów a także łatwy montaż.

Wprawdzie do ułożenia podłogi pływającej z paneli podłogowych nie jest konieczne zatrudnianie ekipy parkieciarzy, jednak koniecznym jest zapoznanie się z zasadami układania paneli.

  1. Największym błędem jest układanie paneli na świeżej posadzce. Należy wziąć pod uwagę fakt, że wylana posadzka zawiera bardzo dużo wilgoci i wymaga odpowiednio długiego czasu, by pozbyć się wody. Zasadniczo na nowej posadzce można układać panele dopiero po upływie miesiąca, aż poziom wilgoci spadnie do około 2%. Aby dodatkowo zabezpieczyć panele przed wilgocią z posadzki koniecznym ułożenie na podłodze specjalnej folii paroizolacyjnej o grubości około 2 mm.
  2. Określenie „podłoga pływająca” odnosi się do braku stałego powiązania paneli z podłożem.  Niestety wiąże się to z powstaniem pewnego odgłosu podczas chodzenia po podłodze, a to z kolei wymaga odpowiedniego wygłuszenia. Zatem aby zapobiec temu zjawisku, koniecznym jest ułożenie odpowiedniego materiału izolacyjnego. Proponowane przez producentów maty wygłuszające zmniejszają poziom hałasu do około 20dB. Najczęściej bezpośrednio na folię paroizolacyjną układa się piankę polipropylenową o grubości 3 mm. Dla ułatwienia prac, można pianę przytwierdzić do podłoża klasyczną dwustronną taśmą klejącą. W sprzedaży dostępne są również specjalne wygłuszające płyty. Są to między innymi maty korkowe, płyty z włókien drzewnych, ryflowane płyty polistyrenowe. Decydując się na tego typu izolację akustyczną należy pamiętać, by poszczególne płyty układać prostopadle do paneli. Obecnie najczęściej stosuje specjalną piankę z folią, która jednocześnie stanowi zarówno izolację przeciwwilgociową i akustyczną.
  3. Pod wpływem zmian temperatury w pomieszczeniu, podłoga z paneli może zmieniać swoją objętość. Stąd konieczne jest wykonanie dylatacji, czyli pozostawienie obowiązkowej przerwy od 0,5 do 15 mm między podłogą a ścianą. W przypadku ścisłego przylegania paneli do ściany, podłoga może robić się wypukła. Szerokość  dylatacji należy dobrać do szerokości listwy przypodłogowej, tak by listwa zasłoniła w całości szparę między podłogą a ścianą.
  4. Przed układaniem paneli należy również zadbać o podłoże. Wszelkie nierówności posadzki mogą w przyszłości powodować wgniecenia lub wybrzuszenia podłogi, a także powstawanie szpar między panelami. W przypadku nierównej powierzchni zaleca się zastosować wylewkę samopoziomującą.
  5. Zasadą jest, że panele podłogowe układa się równolegle do promieni słonecznych wpadających do pomieszczenia, a więc prostopadle do okna. Jeśli w pomieszczeniu jest kilka okien należy wziąć pod uwagę okno naprzeciwko drzwi wejściowych do pomieszczenia.

Przeczytaj również: