Przejdź do treści

Pompy ciepła – podstawowe informacje

Pompy ciepła czerpią energię ze środowiska: z powietrza, wody lub ziemi. Zamieniają energię na ciepło cieplne w procesie chemiczno-fizycznym. Pompy ciepła nie zużywają żadnych zasobów naturalnych i teoretycznie nie wytwarzają CO2. W praktyce jednak ma to zastosowanie tylko wtedy, gdy energia elektryczna do obsługi pompy ciepła pochodzi w 100% z energii odnawialnej.

Dlatego też pomy ciepła mają swoje wielkie wejście w dziedzinie wytwarzania energii i mogą pomóc w zapewnieniu pomyślnej transformacji energetycznej.

Agrumenty za: Oszczędzająca zasoby metoda ogrzewania, która powoduje niskie koszty eksploatacji i konserwacji.

Argumenty przeciw: Instalacja pompy ciepła jest kosztowna, ale można postarać się o dofinansowanie z rządowego programu „Moje ciepło”. Program ten polega na wsparciu i rozwoju ogrzewnictwa i energetyki przy wykorzystaniu ekologicznych źródeł ciepła w postaci pom ciepła w domach jednorodzinych. O dofinansowanie mogą starać się osoby, które zaczynają swoją przygodę z budową domu.

Technologia z przyszłością

Są tak wszechobecne, że prawie ich nie zauważamy: woda, ziemia i powietrze. Te trzy elementy są ważnymi podporami w naszym codziennym życiu, bez nich nie ma życia. Mogą też niezawodnie zaopatrywać nas w ciepło przez cały rok, które wystarcza na całe gospodarstwo domowe. Tę zrównoważoną i oszczędzającą zasoby formę zaopatrzenia w energię można osiągnąć za pomocą pompy ciepła. To słowo oznacza nie tylko nowoczesną technologię, ale także odrobinę poezji, ponieważ zapewnia wyrafinowaną interakcję elementów: za pomocą prądu i czynnika chłodniczego pompa ciepła czerpie energię z otoczenia i wykorzystuje ją do wytwarzania ciepła. W ten sposób elementy stają się nie tylko źródłem ciepła, ale także poważną alternatywą dla ropy i gazu.

Rodzaje pomp ciepła

Pompa ciepła wykorzystuje energię środowiska z różnych źródeł energii, zapewniając nam przyjazne dla środowiska ciepło.

Ziemia (geotermalna)

Pompa ciepła solanka-woda czerpie energię z ziemi. W tym celu na dużej powierzchni rozmieszcza się tzw. kolektory gruntowe, które pochłaniają ciepło, lub sondę instaluje się od 60 do 80 metrów pod ziemią.

Woda (woda gruntowa)

W przypadku pompy ciepła woda-woda woda gruntowa dostarcza niezbędną energię. Woda jest podawana do pompy ciepła za pomocą studni wlotowej, a następnie odprowadzana z powrotem do wód gruntowych przez studnię iniekcyjną.

Powietrze (aerotermiczne)

Najczęściej stosowana jest pompa ciepła powietrze-woda. Tutaj jest to stosunkowo prosty w montażu wentylator, który jako źródło ciepła zasysa powietrze zewnętrzne. Jest to najbardziej elastyczny, ale jednocześnie najbardziej nieefektywny typ pompy ciepła.

Jak działa podstawowa zasada działania pompy ciepła?

1) Czynnik chłodniczy i parownik

Pompa ciepła zawiera specjalny czynnik chłodniczy, taki jak propan. Płynie ona do parownika, zwanego również wymiennikiem ciepła. Tam pochłania energię pobraną z otoczenia i jest podgrzewany i staje się gazem nawet w niskiej temperaturze.

2) sprężarka

W sprężarce gaz ten jest sprężany za pomocą dostarczonej energii elektrycznej. To sprawia, że ​​jest jeszcze cieplej.

3) rozpraszanie ciepła

Gaz przekazuje ciepło wodzie w systemie grzewczym, która z kolei oddaje ciepło do domu, ogrzewając go.

4) zawór rozprężny

Schłodzona woda powrotna nagrzewnicy obniża temperaturę czynnika chłodniczego, powodując jego kondensację i ponowne upłynnienie. Zawór rozprężny zmniejsza ciśnienie cieczy. Czynnik chłodniczy ochładza się i może ponownie pochłaniać ciepło z otoczenia. Cykl zaczyna się od nowa.

Przeczytaj również: