Przejdź do treści

Porównanie dachówek fotowoltaicznych i modułów fotowoltaicznych

Oprócz już szeroko rozpowszechnionych dachowych systemów fotowoltaicznych, przyszłością są dachówki fotowoltaiczne z wewnętrznie wbudowanychmi modułami fotowoltaicznymi. Jakie są mocne strony tych dwóch technologii i jakie są wady?

Dachówki solarne, czyli takie małe elektrownie

Dostępne są w różnych wersjach, wykonanych z tworzywa sztucznego, kwarcu, łupka lub terakoty. Dachówki solarne mają tę zaletę, że bardziej harmonijnie wpasowują się w ogólny obraz dachu niż moduły wewnątrzdachowe. Zaletę optyczną równoważy szereg wad, na przykłąd jej montaż jest bardziej skomplikowany, ponieważ trzeba je ze sobą indywidualnie łączyć. Wytwarzają również mniej energii elektrycznej niż systemy montowane w dachu. Ponieważ zastępują one konwencjonalne dachówki, zdecydowanie warto zdecudować się na to rozwiązanie w przypadku kładzenia nowego dachu lub podczas jego wzmiany.

Ważne!

Aby zasilić dom rodzinny w energię elektryczną, potrzeba około 50 metrów kwadratowych dachówek solarnych.

Zalety dachówek solarnych

  1. Optyka – dachówki solarne mogą być wykorzystywane do wytwarzania energii elektrycznej, nie dając się wizualnie rozpoznać jako system fotowoltaiczny.
  2. Ochrona zabytków – dachówki solarne nadają się również do domów zabytkowych i można je łatwo wymienić indywidualnie w przypadku uszkodzenia.
  3. Zwartość – dzięki kompaktowej konstrukcji dachówki solarne można układać również na mniejszych lub skośnych powierzchniach dachowych.

Wady dachówek solarnych

  1. Montaż i okablowanie – dachówki solarne są indywidualnie łączone ze sobą od spodu, co wymaga sporo pracz podczas montaży. Określenie źródła błędu w przypadku usterki jest zatem bardzo skomplikowane.
  2. Pozyskiwanie energii – zasadniczo systemy fotowoltaiczne są o około 5 do 15 procent bardziej wydajne i bardziej opłacalne niż dachówki fotowoltaiczne.
  3. Doświadczenie i ekspertyza – nie wszyscy dekarze i montażyści systemów posiadają niezbędną wiedzę dotyczącą układania dachówek solarnych.

Moduły fotowoltaiczne do montażu na lub w dachu

Systemy fotowoltaiczne montowane na dachu zamiast cegieł działają jednocześnie jako generatory prądu jak i panele dachowe. Również w tym przypadku montaż jest wymagający. Obok modułu fotowoltaicznego należy zamontować ramę przyłączeniową i maty przewodzące wodę. Instalacja ma sens w przypadku nowych budynków lub w przypadku konieczności wymiany dachu. W innym przypadku lepszym wyborem będą natynkowe systemy fotowoltaiczne, ponieważ są tańsze, mocniejsze i łatwiejsze w montażu.

Ważne!

Dachowe systemy fotowoltaiczne charakteryzują się nieco niższymi kosztami systemu, co wynika z przewagi cenowej modułów wielkoformatowych.

Zalety paneli fotowoltaicznych montowanych w dachu

  1. Kolory – moduły wewnątrzdachowe można dopasować do koloru klasycznej dachówki i dzięki temu zintegrować je bardziej harmonijnie.
  2. Wpływy środowiska – moduły dachowe są mniej podatne na działanie wiatru i pogody niż dachowe systemy fotowoltaiczne.
  3. Pozyskiwanie energii – system montowany w dachu zapewnia większy uzysk niż dachówki fotowoltaiczne i dlatego jest bardziej ekonomiczny.

Wady paneli fotowoltaicznych montowanych w dachu

  1. Optyka – wbudowane w dach moduły fotowoltaiczne są wizualnie bardziej efektowne niż dachówki solarne, ponieważ często mają wymiary około 1,80 x 1 metr
  2. Montaż – skomplikowany montaż dzięki poziomowi wodonośnemu i ramie przyłączeniowej.
  3. Dachowa instalacja fotowoltaiczna – w porównaniu do modułów dachowych są droższe i generują około pięć procent mniej energii elektrycznej.
  4. Łaty dachowe – moduły mocuje się do szyn montażowych: często wymaga to późniejszego montażu łat dachowych.
  5. Nowa konstrukcja – w zasadzie opłaca się to tylko w przypadku nowych budynków, ponieważ w dużej mierze zastępują one poszycie dachu.

 

Przeczytaj również: