Nawet na bardzo profesjonalnie wykonanym tynku mogą pojawić się po pewnym czasie pęknięcia i zarysowania. Powodem ich powstania może być:
- działanie wilgoci (wody deszczowej),
- odkształcanie się stropu,
- nierównomierne obciążenie ścian,
- wysychanie, kurczenie i odkształcanie ścian,
- błędy w konstrukcji ścian,
- niedostateczna sztywność konstrukcji dachu,
- zbyt wysoka temperatura powietrza podczas nakładania tynku, która wpływa na szybki wysychanie tynku i wystąpienie skurczu powierzchniowego (rysy skurczowe),
- nakładanie jednorazowo zbyt grubej warstwy tynku (rysy workowate).
Ponieważ tynki zewnętrzne pełnią nie tylko funkcję estetyczną, ale również ochronną przed niekorzystnym działaniem zewnętrznych warunków atmosferycznych na ściany budynku, należy zawsze stosować dobrej jakości zaprawy tynkarskie, a w przypadku wystąpienia rys, niezwłocznie przystąpić do usunięcia powstałych uszkodzeń.
W przypadku niewielkiej ilości pęknięć, należy każde z nich odpowiedni przygotować do naprawy. W tym celu trzeba każdą szczeliną poszerzyć nożem lub specjalną trójkątną skrobaczką, aż do uzyskania przekroju w kształcie litery V. Powstałą szczelinę oczyścić z pyłu i pokryć warstwą preparatu do gruntowania, który zwiększy przyczepność.
Po upływie 24 godzin należy przystąpić do wypełniania pęknięcia specjalną zaprawą tynkarską.
W sytuacji, gdy uszkodzenie tynku występuje na większej powierzchni zaleca się skucie w tym miejscu tynku i położenie nowej warstwy. Odkryty mur zabezpieczyć preparatem gruntującym, a następnie pozostawić do całkowitego wchłonięcia. Można również zastosować specjalną podkład pod tynk firmy Atlas.
Zagruntowaną powierzchnię pokryć zaprawą klejową i zatopić w niej siatkę zbrojącą. W ten sposób można uzyskać jednolita powierzchnię odporną na uszkodzenia i pęknięcia pod wpływem wilgoci, grzybów i zmieniającej się temperatury.
Do ostatnich czynności naprawczych należy pokrycie warstwy klejowej odpowiednią zaprawą tynkarską, która musi być identyczna jak pozostałe warstwy tynku.