Przejdź do treści

Ranking wyrzynarek – zanim kupisz, sprawdź, czym się różnią

Do elektronarzędzi, które mogą się przydać nie tylko w profesjonalnym warsztacie, ale również w każdym domu, bez wątpienia należy zaliczyć również wyrzynarkę.

Jest to urządzenie służące do cięcia prostoliniowego i krzywoliniowego w drewnie, materiałach drewnopochodnych, metalu i tworzywach sztucznych. Szczególnie łatwe jest wycinanie elementów o dużej średnicy, np. otworów w blacie kuchennym do zamontowania zlewozmywaka.

Przy zakupie wyrzynarki, należy zwrócić uwagę na jej podstawowe parametry, od których uzależniona jest jakość pracy:

·         Liczba skoków na minutę, od której uzależniona jest szybkość cięcia. Przeciętne wyrzynarki charakteryzują się liczbą od 500 do 3000 skoków w ciąg minuty.

·         Maksymalna głębokość cięcia – wpływa na możliwości cięcia materiałów o zróżnicowanej grubości. Parametr ten podawany jest dla konkretnego obrabianego surowca (drewno, metal).

·         Rodzaj uchwytu do zamontowania brzeszczotu (T, U, 2T). Wskazane jest również beznarzędziowe mocowanie brzeszczota (systemy cick, sds itp).

·         Odpowiednia moc narzędzia – do domowego użytku wystarczy 450 – 500 W.

·         Szybkie, beznarzędziowe ustawianie kąta cięcia (kąt natarcia brzeszczotu, wychylenie do przodu).

Okres gwarancji producenta.

W przypadku planowania częstej pracy wyrzynarką, warto rozważyć również zakup elektronarzędzia z dyszą (adapterem), która umożliwia podłączenie rurę odkurzacza odsysającego pył. Adapter umożliwia również podłączenie worka na pył, zasobnik z mikrofiltrem, mechanizm zdmuchiwania pyłu i trocin.

Niewątpliwie przydatnym udogodnieniem może być również możliwość laserowego wyznaczania linii cięcia.

W najnowszych rankingach elektronarzędzi królują te wyrzynarki, które cechują się dobrą jakością w stosunku do relatywnie niskiej ceny.

Przed zakupem wyrzynarki warto zwrócić uwagę na niżej wymienione urządzenia.

 

Black&Decker Ks700pe – moc 480 W, długość skoku 28 mm, kąt odchylenia 45 stopni, liczba skoków 0-3000 min-1, głębokość cięcia 60 mm, 3-stopniowy ruch wahadłowy umożliwiający dużą prędkość cięcia, możliwość nastawienia prędkości suwów gwarantująca zwiększenie szybkości cięcia, adapter do odsysania pyłu, uniwersalne mocowanie brzeszczotu, kanał Sightline umożliwiający precyzyjne kontrolowanie procesu postępu cięcia wzdłuż planowanej linii.

Makita 4327 – moc 450 W, liczba skoków 3100 min-1. długość skoku 18 mm, zdolność cięcia pod kątem w obie strony o 45 stopni, głębokość cięcia 65 mm w drewnie, 6 mm w stali, poręczna i wygodna gumowa rękojeść, ciężarki kompensacyjne na drążku skoku, które zmniejszają drgania urządzenia, przycisk blokujący do pracy ciągłej, adapter do urządzenia odsysającego, przestawna i przeźroczysta osłona zapewniająca wysoki poziom bezpieczeństwa oraz swobodny widok na detal i linię cięcia, elektroniczna regulacja obrotów.

Sparky H70E – moc 600 W, szybka i beznarzędziowa wymiana brzeszczotu, 3-stopniowy ruch wahadłowy, przycisk blokujący do pracy ciągłej, adapter do odsysania pyłu, obustronna regulacja stopy do 45 stopni, przeźroczysta osłona zapewniająca wysoki poziom bezpieczeństwa i chroniąca przed opiłkami, rolka prowadząca zapewniające dokładne prowadzenie brzeszczotu, uchwyt z antypoślizgową wkładką, opcja możliwości oświetlenia miejsca obróbki (TH70E), podwójna izolacja.

Tryton – moc 800 W, liczba skoków 3000 min-1, laserowy wskaźnik do cięcia prostoliniowego, system szybkiej i benarzędziowej wymiany brzeszczotów, funkcja pracy wahadłowej, głębokość cięcia: 80 mm w drenie, 15 mm w aluminium i 10 mm w stali.

Verto – moc 570W, liczba skoków 2800 min-1, maksymalna głębokość cięcia w drewnie 65 mm, w aluminium 20 mm, w stali 8 mm, długość skoku 18 mm, dołączona „przejściowka” do adaptera do odsysania pyłu i wyciągania wiórów.

Vulcan Concept VZR – moc 400 W, prędkość skokowa 0-3000/min-1, maksymalna głębokość cięcia w drewnie 55 mm, w stali 6 mm, mocowanie brzeszczotu typ A (T) i B (U), możliwość cięcia pod kątem 45 stopni, elektroniczne sterowanie obrotów w zależności od rodzaju materiału, silnik wyposażony w specjalne szczotki z ogranicznikami zużycia.

Przeczytaj również: