Powszechnie najbardziej znane metody ocieplania ścian, fundamentów i dachów opierają się o stosowanie tradycyjnych metod z wykorzystaniem styropianu i wełny mineralnej. O ile nie można mieć zastrzeżeń co do skuteczności tych metod izolacji, o tyle należy zwrócić uwagę na alternatywną formę ocieplania budynków z wykorzystaniem specjalnej piany poliuretanowej.
Według ekspertów budowlanych ocieplanie pianą poliuretanową (PUR) należy dziś do najbardziej skutecznych metod.
Tego rodzaju materiał zostaje nanoszony na powierzchnię metodą natryskową przy zastosowaniu specjalnych urządzeń wysokociśnieniowych. W efekcie aplikowany materiał może powiększyć swoją objętość nawet o 120 razy, dzięki czemu tworzy jednolitą i bezstykową powłokę bez szczelin i mostków termicznych.
Powłoka izolacji z pianki PUR wykazuje się wysokimi parametrami paro- i hydroizolacyjnymi, jest twarda i trwała, nie nasiąka wilgocią, jest odporna na działanie czynników atmosferycznych i preparatów chemicznych. Jest też odporna na uszkodzenia mechaniczne, nie ulega zniekształceniu, jest wytrzymała na ściskanie i rozciąganie.
Ponadto do zalet zastosowania pianki poliuretanowej należy zaliczyć:
- Duża trwałość izolacji – pianka nie zmienia swojej objętości i ma stałe właściwości izolacyjne.
- Bardzo lekka konstrukcja, która nie obciąża konstrukcji dachu, a dodatkowo zwiększa jego usztywnienie (poprzez związanie poszczególnych elementów).
- Bardzo wysoka skuteczność ocieplenia a tym samym szybki zwrot kosztów jej montażu.
- Brak jakichkolwiek mostów termicznych.
- Zwiększenie wygłuszenia budynku.
- Bardzo dokładne wypełnienie wszystkich szczelin, a tym samym całkowite zminimalizowanie uciekania ciepła.
- Paroprzepuszczalność – swobodna cyrkulacja powietrza.
- W przypadku pokrycia jej płytą regipsową, posiada klasę niepalności B2, jest samogasnąca.
- Bardzo krótki czas montażu pianki.
- Uniwersalność – można ją stosować do ocieplania fundamentów, ścian, poddaszy, dachów, podłóg. Można ją nakładać (natryskiwać) na dowolne podłoże: beton, drewno, metal.
Chcąc uzyskać określony wskaźnik U (przepuszczalności ciepła), konieczne jest stosowanie odpowiedniej grubości warstwy termicznej. Dla zobrazowania zalet pianki poliuretanowej przyjęto hipotetyczny wskaźnik U = 22 W/(m2 K) (izolacji).
Dla uzyskania tego parametru należy zastosować odpowiednie grubości poszczególnych materiałów izolacyjnych:
- Pianka poliuretanowa – 100 mm,
- Styropian EPS + grafit – 133 mm,
- Styropian EPS – 146 mm,
- Styropian XPS – 150 mm,
- Wełna mineralna – 154 mm,
- Wełna drzewna – 167 mm.
Z powyższego zestawienia jednoznacznie wynika, że dla uzyskania takiego samego parametru izolacyjności, można zastosować znacznie cieńszą warstwę pianki poliuretanowej (w porównaniu z innymi materiałami. Tym samym koszt montażu ocieplenia przy jednakowej powierzchni jest bardzo zbliżony. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że użycie pianki pozwala na uzyskanie szczelności na poziomie 99%, a przy zastosowaniu wełny mineralnej tylko 80%, wybór okazuje się być oczywisty.
Przeczytaj również: