Pianki montażowe stały się nieodzownym materiałem wykorzystywanym niemalże do wszystkich prac remontowo – budowlanych. Na przestrzeni lat sukcesywnie wypierały inne materiały do mocowania, izolowania i uszczelniania. Dziś na sklepowych półkach możemy znaleźć różne ich rodzaje i zastosowania. Jak więc wybrać tą właściwą – odpowiednią do konkretnego zastosowania?
Kryterium podziału pianek:
- Sposób utwardzania: jednoskładnikowe oznaczone symbolem 1K (w aerozolu, najbardziej popularne i stosowane w większości prac montażowych, posiadają krótki czas utwardzania) i dwuskładnikowe oznaczone symbolem 2K (w aerozolu lub kartuszach, cechują się dużą siłą klejenia i małym przyrostem objętości, nadają się do osadzania ościeżnic).
- Rodzaj aplikacji: pistoletowa (wydajność jest większa, istnieje możliwość wielokrotnego użycia) lub wężykowa (odznacza się większym przyrostem objętości, problem wielokrotnego użycia).
- Temperatura stosowania: letnie, zimowe.
- Specjalne zastosowanie, np. do montaży okien z PCV.
Czym kierować się przy zakupie pianki?
Jednym z elementów, który należy brać pod uwagę przy zakupie pianki montażowej jest jej przyrost objętości. Pianki jednoskładnikowe charakteryzują się przyrostem od 0,4 do 7 razy. Dzięki tej właściwości, są one doskonałym materiałem uszczelniającym i wypełniającym. Niestety tak duży przyrost powoduje większe komórki, a tym samym mniejszą izolacyjność powstałej warstwy. Może też łatwiej ulegać pęknięciom i wnikaniu wody. Nie zaleca się więc stosować takich pianek do montażu okien i drzwi. Pianki o dużym przyroście objętości są jednak idealnym materiałem do uszczelniania miejsc, gdzie nie zależy na izolacyjności cieplnej. Przeznaczone są one do wypełniania szczelin na poddaszach, uszczelniania wnęk, przestrzeni pod wanną itp. Ich duża zaletą jest natomiast możliwość skutecznego wygłuszenia i uszczelnienia.
Do osadzania ościeżnic bardziej wskazane są pianki dwuskładnikowe, których przyrost objętości jest znacznie mniejszy, za to cechują się dużą siłą klejenia i większą gęstością wewnętrzną.
Kolejną cechą pianek montażowych, która jest niezwykle istotna przy wyborze do konkretnych prac jest oczywiście czas utwardzania. Należy go dostosować do rodzaju i czasu obróbki. Najkrótszy czas utwardzania mają pianki dwuskładnikowe 2K w kartuszach. Czas ten wynosi zaledwie 5 minut. Kolejne są pianki dwuskładnikowe w aerozolu – 15 minut, następnie pianki pistoletowe – 30 minut i w końcu pianki wężykowe – 45 minut.
Polecane pianki montażowe:
- SOUDAL – okna drzwi przepusty – pianka o obniżonej rozprężalności, krótkim czasie utwardzania, możliwości przerwania prac, dużej przyczepności do aluminium, betonu, metali, drewna i materiałów drewnopodobnych, powierzchni szkliwionych. Przeznaczona do montażu ościeżnic, profili PCV, parapetów, stopni schodowych, progów, rolet okiennych, do wypełniania i wygłuszania przestrzeni konstrukcyjnych, a nawet do termoizolacji instalacji wodno – kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, armatury łazienkowej, ścianek działowych, podłóg stropów, dachów itp.
- SOUDAL – pianka dwuskładnikowa SOUDAFOAM – o krótkim czasie utwardzania – obróbka możliwa już po 30 minutach. Posiada dużą gęstość i sztywność, dzięki czemu może być stosowana do montażu stolarki wewnętrznej bez użycia łączników mechanicznych. Charakteryzuje się silną przyczepnością do cegły, muru, kamienia, betonu. PCV, aluminium i drewna, a także dobrą izolacyjnością akustyczną i termiczną. Przeznaczona do montażu ościeżnic, rolet, parapetów, stopni schodów, wypełniania przepustów rurowych i kablowych, izolacji instalacji, wygłuszania ścian, podłóg, poddaszy, a także wypełniania pustych przestrzeni.
- Pianka montażowa TYTAN STD – piana poliuretanowa charakteryzująca się wysoką jakością, w wersji wężykowej, przeznaczona do wszelkiego rodzaju uszczelnień wymagających silnych właściwości wypełniających i uszczelniających. Do jej zalet należy duża izolacyjność termiczna i akustyczna, odporność na pleśnie i grzyby, możliwość szczelnego wypełnienia przestrzeni, niskoprężność a także zapobieganie deformacji ościeżnic.
Pianka montażowa TYTAN ZIMA – wysokiej jakości piana pistoletowa, charakteryzująca się wysoką izolacyjnością termiczną i akustyczną, krótkim czasem utwardzania, niskim przyrostem wtórnym i nieskoprężnością. Znajduje zastosowanie do uszczelniania okien podczas montażu, izolacji termicznej i akustycznej, wypełniania i uszczelniania pęknięć, szczelin i przepustów rurowych.
Przeczytaj również: