Przejdź do treści

Duża wilgotność i rozwój pleśni – Jak z tym walczyć?

Duża wilgotność i rozwój pleśni

 
Każdorazowo, gdy w mieszkaniu zauważone zostaną plamki pleśni, powinno się podjąć natychmiastowe działania w celu jej usunięcia. Mimo, że skutki działania pleśni i grzybów kojarzone są wyłącznie z objawami alergicznymi (katar, kaszel), to jednak katalog dolegliwości wynikających z ich działania jest znacznie szerszy. Unoszące się w powietrzu roztocza grzybów pleśniowych mogą powodować nadmierne zmęczenie, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, grzybicę skóry i paznokci, wysypkę, a nawet niewydolność nerek.

 Kiedy dochodzi do rozwoju pleśni?

Pleśń, czyli po prostu grzyb, jest nie tylko irytująca ale może być również szkodliwa dla zdrowia. Zarodniki grzybów są zawsze obecne w powietrzu i wcale nie jest to złe. Należy jednak pilnować by nie poczuły się one zbyt komfortowo i nie zaczęły się rozwijać.
Pleśń rozwija się gdy temperatura w pomieszczeniu, wilgotność i temperatura powierzchni pozostają w pewnym związku, dojdzie do rozwoju pleśni. Często w różnych magazynach czy na stronach internetowych można przeczytać, że wilgotność od 50 do 60 procent jest idealna, aby uniknąć powstawaniu pleśni. Nie jest jednak brany pod uwagę fakt, że wilgotność powietrza jest zależna od temperatury w pomieszczeniu. Im cieplejsze powietrze, tym większa wilgotność. Dlatego powietrze w pomieszczeniu o temperaturze 25 stopni Celsjusza i wilgotności 50 procent zawiera znacznie więcej wody niż w pomieszczeniu o wilgotności 15 stopni i 50 procent. Jeżeli lubisz ciepło i mocno grzejesz w pomieszczeniu musisz zadbać o niższy poziom wilgotności. W pomieszczeniu o 20 stopniach wilgotność powinna wynosić maksymalnie 50 procent. Ważną rolę odgrywa również temperatura powierzchni. Jeżeli ściany ochładzają się szybciej, różnica temperatur między ścianą a powietrzem powoduje tworzenie się pożywki dla pleśni.

Podłoże powstania pleśni

Najczęściej powodem pojawienia się pleśni w mieszkaniu jest nadmierna wilgotność. Stąd pierwsze ślady pleśni zauważalne są w łazienkach (w narożnikach brodzików, wanien), kuchniach, spiżarniach i piwnicach. Powstawaniu tego problemu sprzyja również wadliwa wentylacja. Częściej więc ślady pleśni pojawiają się w okresie jesienno – zimowym, kiedy to rzadziej otwieramy okna.

Jak nie dopuścić do powstania pleśni?

Aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza, należy zadbać o częste wietrzenie pomieszczeń. Warto również rozważyć montaż specjalnych nawiewników powietrza lub wymianę okien na takie z mikrowentylacją.
Pomocne mogą się również okazać pochłaniacze wilgoci z wymiennymi wkładami. Podczas gotowania posiłków zaleca się przykrywanie garnków a także stosowanie okapów kuchennych. Zaleca się również zostawienie otwartych drzwi łazienki po kąpieli i uchylenie okien w sąsiednich pomieszczeniach. Dobrym rozwiązaniem jest również montaż dodatkowego wentylatora kanałowego (łazienkowego) wciągającego wilgotne powietrze do szybu wentylacyjnego.
W domach, w którym występuje bardzo duża wilgoć a tym samym duże prawdopodobieństwo pojawienia się pleśni, można zamontować czujnik wilgoci. Standardowo jej poziom powinien oscylować w granicach od 45 do 55 %. Okresowo wyższy poziom może wystąpić podczas intensywnego gotowania, kąpieli lub suszenia prania w mieszkaniu.

Jak usunąć pleśń w mieszkaniu?

Niestety czasami nawet przy wietrzeniu pomieszczeń, w mieszkaniu mogą pojawić się ślady pleśni. Nie pozostaje wówczas nic innego, jak tylko przystąpić do szybkiego jej usunięcia.
Tu jednak nie sprawdzi się wyłącznie powierzchniowe usunięcie czarnych plamek, bowiem grzyby i pleśnie zajmują najczęściej głębokie warstwy tynku.
Aby więc całkowicie pozbyć się problemu, zaleca się skucie tynku objętego wilgocią a także tynku wokół tego miejsca. Następnie należy zastosować specjalny środek grzybobójczy, który skutecznie usunie zarodniki grzybów pleśniowych i zapobiegnie powstawaniu czarnych plam.
Po nałożeniu nowej warstwy tynku należy rozważyć zastosowanie specjalnej farby, np.farbę antypleśniową firmy Pufas. Może to być farba zawierająca w swym składzie substancje grzybobójcze, lub odznaczająca się właściwościami hydrofobowymi. W praktyce najczęściej spotykane są farby przeznaczone do kuchni, łazienek i pomieszczeń o dużym stopniu zawilgocenia (np. lateksowa farba akrylowa Tikkurila Optiva, emulsja lateksowa Dulux seria Kuchnia i Łazienka).
Można również zastosować specjalny dodatek do farb, klejów i tynków, który skutecznie zabezpiecza przed grzybami i pleśniami. Przykładem takiego preparatu jest PRIMA środek grzybobójczy do farb FUNGOSET.
Jak poprawnie wietrzyć dom/mieszkanie aby zapobiec powstawaniu dużej wilgotności i rozwoju pleśni?
Dobra wentylacja pomieszczeń to podstawa dobrego samopoczucia i zdrowia. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu ludzie raz w tygodniu brali kąpiel w wannie, a przez resztę tygodnia myli się myjką. W dzisiejszych czasach wielu bierze prysznic raz lub dwa razy dziennie! W domu jest więc wiele wilgotnego powietrza a i często zapominamy o wietrzeniu z braku czasu.

1. Jak często?

Rano, po powrocie z pracy i przed pójściem spać. Jeśli często przebywasz w domu, powinieneś wietrzyć nawet częściej.

2. Jak długo?

Jeśli chcesz dokładnie przewietrzyć, zaplanuj od trzech do dziesięć minut w zależności od wielkości pomieszczenia. Wentylacja krzyżowa lub czynniki takie jak silne wiatry i niskie temperatury zewnętrzne sprzyjają jeszcze szybszej wymianie powietrza.

3. Wentylacja całego domu czy jednego pomieszczenia?

Nie ma większego znaczenia. Podczas wentylacji całego domu okna i drzwi po przeciwnej stronie powinny być otwarte, aby powietrze mogło przepływać przez pomieszczenia. Jednak w przypadku wentylacji jednego pomieszczenia okna są otwierane indywidualnie. Dlatego nie ma przeciągów, ale wymiana powietrza przebiega powoli.
Jeżeli pracujesz z domu lub często w nim przebywasz wietrz dużo częściej przez krótszy czas. Oddychanie sprawia, że ​​powietrze jest trwale bardziej wilgotne. Więc otwieraj okno, gdy odchodzisz od biurka, aby napić się kawy lub pójść do toalety. Nawet jeśli trwa to tylko dwie minuty, pomoże obniżyć wilgotność. Oczywiście dotyczy to nie tylko osób w domowym biurze, ale każdego, kto spędza dużo czasu we własnych czterech ścianach.
 
Jeśli chcesz skutecznie walczyć z pleśnią i zabezpieczyć swoje wnętrza na przyszłość, sprawdź naszą ofertę! W naszym sklepie znajdziesz wysokiej jakości spraye oraz farby antypleśniowe, które nie tylko usuwają pleśń, ale również zapobiegają jej nawrotom. Zamów je wygodnie w naszym sklepie online i ciesz się czystymi, zdrowymi pomieszczeniami przez długi czas! 🛒 Odwiedź sklep online i znajdź idealne rozwiązanie dla siebie!
 
 
 
 
Farba Antypleśniowa ELF 750ml PUFAS to skuteczna ochrona przed pleśnią i grzybami, idealna do pomieszczeń narażonych na wilgoć, takich jak kuchnie czy łazienki. Bezzapachowa, ekologiczna formuła ELF oraz łatwa aplikacja sprawiają, że jest bezpieczna dla alergików i wygodna w użyciu. Zapewnij sobie zdrowe i estetyczne wnętrza – zamów już dziś!