Przejdź do treści

Rury wielowarstwowe Purmo

W ostatnim czasie na rynku instalacyjnym pojawiło się wiele różnych typów rur wielowarstwowych. Niezależnie od nazwy handlowej rury podstawowym wyróżnikiem rury jest materiał z którego jest ona wykonana, a dokładniej zależy to od rodzaju polietylenu. Do produkcji rur stosowany jest ”zwykły” polietylen (PE-LD,PE-MD,PE-HD,PE80) czyli taki termoplast, który traci swoje właściwości fizyczne wraz ze wzrostem temperatury, co powoduje, iż połączenie złączka-rura drastycznie spada. Natomiast polietylen sieciowy zwany PE-X, wykorzystany w rurach PURMO, jest znacznie wytrzymalszy na wzrost temperatury. Przy temperaturze do 110 stopni staje się termoplastem a rura utrzymuje grubości ścianki i pod wpływem zaciskania połączenie staje się bezpieczne.

Rury wielowarstwowe PE-X/A1/PE-HD Purmo HKS Sitec złożone są z dwóch rodzajów materiałów: rury metalowej oraz rury z tworzywa sztucznego. Rura ta jest niezwykle lekka, stabilna i elastyczna. Ścianki rury PE-X składają się z 5 warstw. Rura stabilizująca, wykonana z aluminium, jest otoczona z dwóch stron polietylenem (sieciowym od wewnątrz oraz od zewnątrz polietylenem wysokiej gęstości). Aluminium i tworzywo są ze sobą połączone specjalistyczną warstwą spajającą, która uniemożliwia rozwarstwianie rury. Połączenie na ”styk” wyklucza powstawanie naprężeń i zapewnia dokładne przyleganie złączek.

Do połączenia rur w instalacji można stosować zarówno złączki skręcane mosiężne o średnicach 16 i 20 jak również zaprasowane mosiężnie (zakres średnic 16-63mm). Złączki firmy Purmo wykonane są ze stopów zawierających bardzo małe ilości ołowiu (ok.2%), dzięki czemu wyeliminować należy ryzyko wystąpienia korozji na styku ”złączka-rura”. Złączki PURMO posiadają w swojej konstrukcji dodatkowo specjalistyczny korpus mosiężny i równolegle rozmieszczone oringi co daje możliwość wykrycia niesprasowanych połączeń.

W celu odpowiedniego zamontowania instalacji z RURY PEX należy pamiętać o właściwej technologii montażu. Do cięcia rur należy używać obcinaków krążkowych bądź nożyc, aby zachować prostopadłą powierzchnię cięcia w stosunku do osi podłużnej przewodu. Nie należy stosować narzędzi tnących, które tworzą wióry materiałowe czyli unikamy brzeszczotów. W celu odpowiedniego zaprasowania złączki zakładamy ją tak, by rura była nałożona w specjalnych otworach w stalowej tulei. Do zaciśnięcia rury ze złączką używamy szczęk TH o odpowiedniej średnicy i przy użyciu zaciskarki ręcznej lub akumulatorowej. Szczęki TH posiadają tak ukształtowany profil, że zacisk wykonywany jest zawsze w odpowiednim miejscu bez żadnych pomyłek. Po zaciśnięciu złączka powinna się swobodnie obracać wokół osi rury, co daje możliwość wygodnego połączenia skomplikowanych instalacji oraz dotarcia w trudno dostępne miejsca.

Wszystkie produkty firmy PURMO posiadają ATEST HIGIENICZNY PZH oraz niemiecki certyfikat DVGW dla systemów dopuszczalnych do stosowania w instalacjach wody pitnej.
Rury mają również zastosowanie w wielu instalacjach specjalistycznych typu:

  • płaszczyzny grzewczo-chłodzące zasilane wodą lodową,
  • instalacjach przeciwoblodzeniowych do ogrzewania podjazdów myjni samochodowych.

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu firmy PURMO, dopracowanemu systemowi złączek i rur producent udziela 10-letniej gwarancji i zapewnia 50-letnią trwałość instalacji zgodnie z obowiązującymi normami ISO.

Przeczytaj również: