Przejdź do treści

Samodzielne układanie płytek

Układanie płytek nie należy do bardzo trudnych i skomplikowanych czynności, stąd mając czas i chęci, można samodzielnie podjąć się tego zadania. Efekt, jaki uzyskamy dzięki własnoręcznej pracy nie będzie odbiegał od efektu uzyskanego dzięki zatrudnieniu fachowca a dodatkowym atutem będzie na pewno ogromna satysfakcja i zaoszczędzenie znacznej kwoty pieniędzy. Położenie przez glazurnika płytek ceramicznych kosztuje od 40 zł do 80 zł za metr kwadratowy, więc decydując się na samodzielne ułożenie płytek na podłodze i ścianach niewielkiej łazienki o powierzchni około 6 m2, jesteśmy w stanie zaoszczędzić kwotę od 1200 do nawet 2600 zł.

Aby efekt naszej pracy był zadowalający należy przestrzegać żelaznych zasad związanych z układaniem glazury.

Przygotowanie podłoża

Aby nasze płytki dobrze przylegały do podłoża i po pewnym czasie od niego nie odpadły, należy odpowiednio je przygotować. Jeśli na ścianie przyklejone są stare płytki, najlepiej je usunąć a następnie wyrównać podłoże. W tym celu należy pozbyć się pozostałości starej zaprawy lub kleju a ewentualne ubytki zniwelować przy pomocy specjalnych zapraw wyrównujących. Następnym krokiem jest pomalowanie powierzchni środkiem gruntującym, który zwiększy przyczepność płytek i wyeliminuje niekontrolowane pochłanianie wilgoci z zaprawy klejowej. Użycie środka gruntującego jest jedną z najistotniejszych czynności poprzedzających klejenie glazury.

Układanie płytek

Z zasady układanie płytek na ścianie rozpoczyna się od dołu a na podłodze od narożnika, który będzie najbardziej widoczny. Przed rozpoczęciem pracy należy pamiętać, że do różnych podłoży i rodzaju płytek należy wybrać inny rodzaj kleju. Do zwykłych płytek ceramicznych odpowiedni będzie klasyczny klej do glazury. Można wybrać zarówno gotową masę klejową np. Soudal lub klej w postaci zaprawy proszkowej, który przed użyciem należy w odpowiedniej proporcji zmieszać z wodą np. Atlas Plus.

Układając płytki gresowe koniecznym jest użycie specjalnego kleju przeznaczonego do tego rodzaju nawierzchni np. ATLAS PROgres.

Układając płytki na powierzchniach odkształcalnych (na ogrzewanie podłogowe, tarasy lub balkony) należy zastosować specjalne kleje uelastycznione np. Ceresit CM 16 „Flex”, Wim Flex, które zapobiegną pękaniu i odklejaniu się płytek podczas pracy podłoża.

Klej należy nakładać na płytkę specjalną pacą ząbkową a następnie przykładać równomiernie do podłoża. Niezwykle ważne jest dokładne nałożenie kleju na całą powierzchnię, bowiem pozostawianie pustych przestrzeni to zwiększenie podatności na uszkodzenia i odpryski. Przydanym narzędziem będzie również specjalny gumowy młotek, którym należy „dobić” płytkę do powierzchni i odpowiednio ją wypoziomować. Stan gładkości powierzchni należy permanentnie kontrować przy pomocy poziomicy. Przydatne okażą się także specjalne krzyżyki dystansowe, które sprawią, że spoiny będą jednakowej szerokości.

Wykończenie

Ostatnią czynnością jest nałożenie fugi. W sprzedaży dostępne są dwa podstawowe rodzaje fug. Standardowa fuga cementowa wykorzystywana jest do zdecydowanej większości prac wykończeniowych. Fugę epoksydową stosuje się natomiast w miejscach narażonych na występowanie kwasów, zasad, olejów, rozpuszczalników oraz wody pod wysokim ciśnieniem. Fugę nakłada się specjalną pacą a po krótkim czasie jej nadmiar usuwa się gąbką. Aby fuga nie uległa szybkiemu zabrudzeniu można ją zabezpieczyć specjalnym środkiem do impregnowania np., Atlas Delfin, który tworzy trwałą powłokę zabezpieczającą.