O dobrodziejstwie saunowania nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Działa pozytywnie na nasz układ oddechowy, krwionośny, odpornościowy, poprawia samopoczucie, odpręża, pozwala usunąć z organizmu toksyny i inne zanieczyszczenia. Niestety korzystanie z sauny publicznej wiąże się często z wieloma niedogodnościami. Najczęściej zalicza się do nich brak komfortu związany z intymnością a także możliwość zakażenia się infekcjami bakteryjnymi.
Aby w pełni cieszyć się prozdrowotnymi właściwościami sauny warto rozważyć jej zakup i montaż we własnym domu. Wbrew pozorom, przy odpowiednim zaprojektowaniu sauny, jej zakup nie wiąże się z bardzo wysokimi kosztami.
Najbardziej popularne są sauny suche, mokre, łaźnie parowe i sauny infrared. W przypadku trzech pierwszych saun konieczne jest zainstalowanie pieca, którego cena wynosi od 1 do 5 tysięcy złotych plus dodatkowy zakup kamieni do pieca – około 100 zł. Kosztu tego można uniknąć decydując się na zakup sauny infrared. Jej działanie oparte jest o podczerwień a miejsce pieca zajmuje specjalny promiennik podczerwieni.
W sprzedaży najczęściej dostępne są kabiny jedno lub dwuosobowe, siedzące. Ich największym atutem jest więc niewielki rozmiar, a tym samym możliwość zamontowania jej nawet w łazience. Dodatkowe (opcjonalne) funkcje saun infrared znajdujących się obecnie w handlu to: jonizator powietrza, terapia magnetyczna, wielokolorowe oświetlenie LED do koloroterapii, zestaw do aromatoterapii, radio/CD. W przeciwieństwie do tradycyjnych saun, które nagrzewają się w czasie od 0,5 do 1 godziny, sauna infrared nadaje się do użycia już po kilkunastu minutach od włączenia.
Warunki techniczne montażu sauny infrared w domu
- Konieczne jest pomieszczenie o odpowiedniej wysokości, z odpowiednio wydajnym systemem wentylacji.
- Warto rozważyć odpowiednią izolację termiczną pomieszczenia, która zapewni mniejsze straty energii a tym samym większe oszczędności. Do termoizolacji sufitu i ścian warto zastosować wełnę mineralną, która jest bardziej odporna na wysokie temperatury.
- Konieczne jest doprowadzenie energii elektrycznej 230 V, obwód zabezpieczony bezpiecznikiem 10 lub 16 A. Zaleca się dodatkowe zastosowanie wyłącznika różnicowoprądowego.
- Zaleca się, by w pomieszczeniu, w którym znajduje się sauna lub w jego pobliżu znajdowała się kabina prysznicowa.
Dwuosobową saunę infrared z dodatkowymi funkcjami można kupić już za około 3 – 4 tysiące złotych. Alternatywą do klasycznych drewnianych saun są nowoczesne kabiny prysznicowe z dodatkową funkcją sauny infrared. Prostsze wersje kosztują od 2000 zł, zaś ich warianty wzbogacone o funkcje hydromasażu, jacuzzi – 5 do 9 tysięcy złotych.
Przeczytaj również: