ZAPYTAJ O CENĘ MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH. ZADZWOŃ 506 705 839
Niezwykle duże zróżnicowanie technologii i rozwiązań konstrukcyjnych jak również bardzo duży wybór materiałów budowlanych może przysporzyć każdemu inwestorowi niemały problem związany z podjęciem właściwej decyzji: z czego i jak budować?
Już na samym początku inwestycji budowlanej pojawiają się pierwsze wątpliwości co do użytych materiałów budowlanych. Solidne fundamenty to podstawa każdego domu. Rodzaj użytych materiałów i technologia budowania uzależniona jest w pierwszej kolejności od warunków wodno – gruntowych działki budowlanej a następnie od przyjętej metody wnoszenia ścian domu. Im konstrukcja domu będzie masywniejsza, tym fundamenty muszą być bardziej wytrzymałe na obciążenia.
Współcześnie domy jednorodzinne najczęściej posadawia się na ławach fundamentowych wylewanych do wcześniej przygotowanych wykopów. Do tego celu stosuje beton o parametrach C12/15 (dawniej B15) w deskowaniu albo bezpośrednio w gruncie. W tym wypadku im beton jest lepszy tym fundamenty bardziej odporne na obciążenia, stąd zastosowanie lepszego betonu nie jest marnowaniem pieniędzy. Fundamenty są bowiem narażone na szkodliwe oddziaływanie środowiska takie jak: wilgoć, kwasy organiczne i mróz. Aby ławy były bardziej odporne na nierównomierne osiadanie gruntu, zbroi się je podłużnie – standardowo czterema prętami o średnicy 12 mm.
Po ułożeniu lub wylaniu ław fundamentowych przychodzi kolej na ściany fundamentowe. Rodzaj użytych materiałów jest uzależniony w tym wypadku od indywidualnych upodobań inwestora, zasobności jego portfela oraz od rodzaju budynku. Najważniejsze jest, aby były to materiały pełne, bez otworów, co gwarantuje jak najmniejszą nasiąkliwość i dużą wytrzymałość.
Najbardziej tradycyjnymi materiałami do wznoszenia ścianek fundamentowych jeszcze kilkadziesiąt lat temu były cegły ceramiczne. Są one bardzo wytrzymałe i odporne na czynniki środowiskowe. Niestety z uwagi na małe wymiary, które zdecydowanie utrudniają i wydłużają czas pracy, cegły ceramiczne zostały w zasadzie całkowicie wyparte przez bloczki betonowe. Niemniej, doświadczeni murarze twierdzą, że mimo iż zbudowanie ścian z cegieł jest bardzo pracochłonne i kosztowne, to jednak cegły są niezastąpione pod względem trwałości i wytrzymałości.
W ostatnich czasach najbardziej popularnym materiałem wykorzystywanym przy budowie ścian fundamentowych są bloczki betonowe. Ich wymiary odpowiadają mnie więcej sześciu cegłom, co znacznie skraca czas pracy. Ich szerokość to 25 cm, długość 38 cm i wysokość 12 lub 14 cm. Można je układać na dowolnym boku, zarówno poziomo jak i pionowo.
Do nowoczesnych materiałów budowlanych stosowanych przy budowaniu fundamentów należy zaliczyć również bloczki keramzytowe. Są one większe od betonowych i jednocześnie bardziej odporne na rozwój mikroorganizmów. Wytwarza się je z mieszanki betonowej zawierającej drobne frakcje keramzytu, dzięki czemu są lżejsze i cieplejsze, przy czym zachowują one zwartą i nienasiąkliwą strukturę.
Wprawdzie niezwykle rzadko, ale materiałami wykorzystywanymi na tym etapie budowy domu są również bloczki silikatowe, bloczki z betonu komórkowego oraz pustaki z ceramiki poryzowanej. Najmocniejsze i najbardziej szczelne są natomiast ściany monolityczne. Ich słabą stroną jest jednak konieczność pracochłonnego ustawienia deskowania a na etapie docieplania budynku, problemy pojawiające się na podczas przyklejania styropianu do ich nierównej powierzchni.
ZAPYTAJ O CENĘ MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH. ZADZWOŃ 506 705 839