Przejdź do treści

Środki gruntujące do ścian

Gruntowanie powierzchni przed malowaniem ma na celu zwiększenie przyczepności farby, wzmocnienie podłoża, zmniejszenia chłonności ściany i tym samym zmniejszenie zużycia farby nawierzchniowej. W pomieszczeniach o większej wilgotności preparaty gruntujące tworzą dodatkową barierę wodoodporną.

Podczas przeprowadzenia wstępnych prac malarskich należy pamiętać, że od właściwego przygotowania podłoża zależy efekt pracy. Naczelną zasadą w tym zakresie jest stosowanie odpowiednich preparatów do zagruntowania podłoża. Muszą one być zdecydowanie mocniejsze niż właściwa warstwa farby.

Dobór odpowiedniego środka gruntującego powinien być uzależniony od rodzaju i stanu podłoża. Ważny jest również rodzaj farby, jaka będzie używana do malowania ścian.

Do najbardziej popularnych i najczęściej stosowanych środków gruntujących powierzchnie przed malowaniem należą wodne dyspersje żywicy akrylowej, np. UNIGRUNT, Cekol DL80, Ceresit CT  17. Ich zadaniem jest umocnienie, wyrównanie i zwiększenie przyczepności podłoża. Zastosowanie tych środków dodatkowo wpływa na wyrównanie kolorystyki i zapobiega powstaniu przebarwień. Największą zaletą tego rodzaju gruntów jest znaczne zmniejszenie chłonności ściany, dzięki czemu zmniejsza się również zużycie farby.

Decydując się na pomalowanie ścian wewnętrznych i zewnętrznych farbami emulsyjnymi i akrylowymi warto zastosować również odpowiednie farby podkładowe lateksowe i akrylowe.

Inny rodzaj środków gruntujących stanowią podkładowe farby rozpuszczalnikowe. Ich zadaniem jest głównie związanie drobinek pyłu znajdujących się na malowanej powierzchni. Są one wodoodporne i można je stosować zarówno do ścian i tynków wewnątrz jak i na zewnątrz budynku.

Gruntowanie ścian jest bezwzględnie konieczne przed pierwszym malowaniem. Wówczas konieczne jest pomalowanie środkiem gruntującym powierzchni wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych, tynków cementowych, cementowo – wapiennych i powierzchni o niejednolitej fakturze. W przypadku ścian malowanych wcześniej, gruntowanie jest opcjonalne. Aby sprawdzić konieczność gruntowania warto potrzeć dłonią powierzchnię ściany w kilku różnych miejscach. W przypadku, gdy na dłoni po przetarciu pozostanie pył, czynność gruntowania jest konieczna.

Podobnie można sprawdzić chłonność powierzchni ściany. Wystarczy nanieść na ścianę pędzlem wodę. Jeśli będzie swobodnie spływać, gruntowanie jest zbędne. Gdy jednak woda zostanie wchłonięta w ścianę, czynność gruntowania jest wskazana.

Przeczytaj również: