Przejdź do treści

Tapety z włókna szklanego – sposób na oryginalną dekorację ścian

Urządzając wnętrze domu często zastanawiamy się, jak oryginalnie udekorować ściany, by nadać pomieszczeniom wyjątkowy charakter. Dostępne są dwa podstawowe sposoby pokrywania powierzchni ścian: malowanie i tapetowanie. Opcją, która jednocześnie łączy te dwa sposoby, jest wykorzystanie nowoczesnych tapet z włókna szklanego.

Ten rodzaj tapet jest szczególnie przeznaczony do pokrycia nierównych ścian w starych pomieszczeniach. Bez konieczności gipsowania ścian, dzięki zastosowaniu tapet z włókna szklanego można uzyskać wyjątkowo atrakcyjną fakturę powierzchni. Obecnie w sklepach dostępne są zarówno gładkie tapety z włókna szklanego jak i z różnorodnymi wypukłościami. Najbardziej efektowne są tapety z wzorem w jodełkę, w prążki, wzory rustykalne, w geometryczne kształty, w drobny worek, imitację grubego płótna i wiele innych. Ich zastosowanie umożliwia uzyskanie efektów, które zwykle wykonuje się bardzo skomplikowanymi technikami tynkarskimi i malarskimi.

Dla uzyskania niebanalnego efektu, można łączyć ze sobą dowolne faktury tapet a także różne ich kolory.

Tapety z włókna szklanego można malować różnymi farbami (emulsyjne, lateksowe, akrylowe), przy czym decydując się na farby lateksowe, które wnikają w tapetę, uzyskujemy powierzchnię całkowicie odporną na ścieranie, szorowanie, nie przyjmującą wody i brudu, a także dobrze zmywalną. Dodatkowo należy pamiętać, że farba lateksowa jest odporna na działanie promieni UV, co sprawia, że kolory przez wiele lat nie ulegają odbarwieniom. Ten rodzaj tapet można pokrywać farbami aż 7-krotnie.

Do najważniejszych zalet tapet z włókna szklanego należy niewątpliwie ich duża wytrzymałość na uszkodzenia. Cecha ta sprawia, że nadają się zarówno do mieszkań prywatnych jak i pomieszczeń użyteczności publicznej (szkoły, przychodnie, urzędy). Są odporne na zadrapania, uderzenia, szorowanie, a producent tapet z włókna szklanego zapewnia, że nie ulegną one zniszczeniu przez 30 lat.

Z uwagi na zawartość naturalnych, niepalnych nici szklanych, są również odporne zarówno na ogień jak i wodę.

Tapety z włókna szklanego oceniane są obecnie jako najlepsze materiały do pokrywania ścian. Są wyjątkowo cenione za swoje właściwości maskujące wszelkie niedoskonałości ścian i sufitów. Idealnie pokrywają nie tylko niewielkie wypukłości i wgłębienia na ścianach, ale również trudne do usunięcia pęknięcia i rysy na suficie.

Przeczytaj również: