Decyzja o wyborze kolorów farb nie należy do łatwych. Z jednej strony chcemy, by barwy ścian odpowiadały naszym gustom, zaś z drugiej, musimy pamiętać o żelaznych zasad dobierania kolorów do konkretnych pomieszczeń.
Zasady doboru kolorów ścian do pomieszczeń
Inne kolory musimy wybrać do dużych pomieszczeń, a inne do małych. Rozróżnienie farb winno opierać się również o rodzaj funkcjonalności pomieszczenia, na przykład nie można stosować takiej samej farby w salonie, pokoju dziecka i kuchni.
Kolor ścian winien być również uzależniony od światła naturalnego wpadającego do pokoju, jak również od sztucznego oświetlenia pomieszczeń.
Kolorystyczne triki, które zmienią twoje pomieszczenie
- Aby optycznie obniżyć pomieszczenie, można pomalować sufit na kolor ciemniejszy niż ściany. Inną metodą obniżenia sufitu, jest pomalowanie kilkucentymetrowego paska u góry ściany w tym samym kolorze, co sufit. Można do tej czynności użyć specjalne taśmy malarskie.
- Pomalowanie sufitu na kolor dużo jaśniejszy niż ściany, optycznie podwyższa pomieszczenie.
- Aby sprawić wrażenie większego pomieszczenia, warto użyć barw jasnych o zdecydowanie zimnej tonacji, natomiast stosując kolory ciemne i głęboko nasycone sprawiamy wrażenie pomieszczenia mniejszego.
- Chcąc nadać właściwych proporcji pomieszczeniom długim i wąskim, powinniśmy pomalować krótsze ściany na kolor jaśniejszy, zaś krótsze ściany – na ciemniejszy o tonacji zimnej. Aby pokój sprawiał wrażenie szerszego można również pomalować sufit i podłogę na ciemny kolor.
- Kolory użyte do pomalowania poddasza powinny zmniejszyć optycznie efekt przytłoczenia skosami. W tym wypadku skośne ściany warto pomalować w kolorze sufitu. W ten sposób uzyska się efekt większej przestrzeni.
- Oprócz koloru ścian, odpowiedni efekt możemy również uzyskać dzięki łączeniu farb. Pomalowanie na ścianach poziomych pasów powoduje efekt pomieszczenia wyższego i bardziej smukłego, natomiast pasy pionowe optycznie poszerzają wnętrze.
Kolor ścian a światło naturalne
Pamiętajmy, że naturalne światło wpadające do mieszkania przez okna ma swoje określone barwy. Poranne promienie słońca mają odcień lekko niebieski, w południe nabierają one znacznej intensywności, a wieczorem są lekko czerwone. Ta zasada również powinna mieć swoje odzwierciedlenie przy wyborze barw pomieszczeń w zależności od ich ustawienia względem stron świata.
- Pokój od strony wschodniej powinien być pomalowany farbami ciepłymi i jasnymi, które rozświetlą pomieszczenie w momencie, gdy po porannym wschodzie słońca, resztę dnia będzie ono raczej zaciemnione.
- W pomieszczeniu usytuowanym od strony zachodniej lepiej zastosować barwy o ciemniejszych odcieniach. Większość dnia jest rozświetlone naturalnym światłem, więc jasne i ciepłe kolory mogłyby nadać niepotrzebnej ostrości i intensywności.
- W pomieszczeniach od strony południa, należy również zastosować kolory ciemniejsze. Zbyt jasne i intensywne kolory przy intensywnym naświetleniu mogą powodować efekt jaskrawości a nawet oślepienia. Należy tu również unikać czerwieni żółci i pomarańczu.
- Jeśli pomieszczenie usytuowane jest od strony północnej, za pomocą kolorów ścian należy zneutralizować jego nadmierne zacienienie. Dla uzyskania takiego efektu należy zastosować ciepłe i jasne barwy, przy czym w małych pomieszczeniach nie powinny one być zbyt intensywne. Dobierając kolor do pomieszczeń od strony północnej nie powinno się stosować barw zimnych, bowiem w połączeniu ze słabym naświetleniem mogą one uzyskać odcień szarości i nadać pomieszczeniu nieprzyjemny, ponury klimat.
Kolor roku 2013
Po raz 9 obradował już międzynarodowy zespół ekspertów ds. kolorystyki. Efektem obrad był wybór Koloru Roku 2013. Zwycięską farbą jest głęboki szafirowy odcień granatu o nazwie Wielki błękit marki Dulux.
Jego szlachetne połączenie kobaltu i szafiru nadaje pomieszczeniom klimat równowagi, odprężenia i spokoju.
Specjaliści od urządzania wnętrz proponują jego odpowiednie łączenie z innymi barwami. Doskonale pasują do niego kolory ciepłe i naturalne, szmaragdowa zieleń, musztardowa żółć, brąz, turkus a nawet ciemne bordo.
Kolor Wielki Błękit doskonale harmonizuje również z podłogą wykonaną z ciemnego i jasnego drewna, z naturalnymi tkaninami obiciowymi mebli, a także z elementami wykończenia i wyposażenia wnętrz wykonanymi ze szkła, stali, rattanu i wikliny.