Przejdź do treści

Urządzanie łazienki – praktyczne porady

Mimo, iż łazienka jest najczęściej najmniejszym pomieszczeniem w mieszkaniu, intensywność korzystania z niej jest zwykle bardzo wysoka. O ile zdarza się, że niektórzy domownicy mogą przez kilka dni nie wchodzić do kuchni (gdy jedzenie odbywa się w jadalni lub pokoju, a przygotowywaniem posiłków zajmuje się wyłącznie jedna osoba), o tyle łazienki nie sposób pominąć.

Z tego właśnie powodu, właściwe urządzenie łazienki przysparza najczęściej wielu problemów. Z jednej strony ma to być pomieszczenie wyjątkowo funkcjonalne, z drugiej zaś każdy chciałby stworzyć w niej niepowtarzalny klimat i estetyczny wygląd. Zapewne połączenie tych dwóch elementów może być trudne do pogodzenia, szczególnie z powodu niewielkiej powierzchni.

10 zasad, jak urządzić łazienkę

1. Po pierwsze należy określić rodzaj urządzeń sanitarnych i inne wyposażenie, które obowiązkowo musi się znaleźć w łazience (wanna, kabina, umywalka, WC, pralka, wieszaki, półki, szafki i inne).

2. Konieczność określenia właściwych odległości między poszczególnymi urządzeniami, tak, by zachować odpowiednią powierzchnię do swobodnego korzystania z nich. Przykładowo przed umywalką powinno się zostawić wolne miejsce o powierzchni ok. 100 x 65 cm, przed wanną 100 x 70 cm a przed sedesem 80 x 80 cm.

3. Ważną kwestią jest wybór odpowiedniej glazury. Zarówno wzór, jak i kolor powinien być dostosowany nie tylko do gustu właścicieli, ale również do wielkości pomieszczenia. Do niewielkich łazienek zaleca się mniejsze płytki, zaś w dużych łazienkach można zastosować płytki wielkoformatowe. Na ścianach dobrze prezentują się płytki prostokątne 30 x 60 ułożone w poziomie. Taki układ optycznie poszerza ściany i sprawia wrażenie większej łazienki.

4. Tradycyjne kaloryfery warto zastąpić specjalnymi grzejnikami łazienkowymi, które oprócz swojej podstawowej funkcji, pełnią również rolę suszarki do ręczników.

5. W przypadku, gdy w łazience musi znaleźć się również pralka, warto rozważyć wykorzystanie miejsca nad nią. Jest to idealna przestrzeń na instalację szafki łazienkowej do przechowywania kosmetyków, środków czystości a nawet ręczników.

6. W małych łazienkach warto wymienić wannę na kabinę prysznicową. Po takim zabiegu znacznie zwiększy się powierzchnia łazienki, a jednocześnie zmniejszą się wysokości rachunków za wodę (oszczędność zużycia wody).

7. Duża tafla lustra może sprawić wrażenie dużo większego pomieszczenia. Warto rozważyć montaż więcej niż jednego lustra (np. na drzwiczkach szafek). W niektórych łazienkach dobry efekt daje również montaż lustra na przeciwległych ścianach.

8. Dobre oświetlenie – to kolejny obowiązkowy punkt w urządzaniu łazienki. Najlepiej jest, gdy łazienka posiada okno, a tym samym naturalne światło. Niestety łazienki częściej nie posiadają okien, co stwarza konieczność wykonania dobrego oświetlenia. Korzystnie jest zastosować nowoczesne oświetlenie LED, które nie tylko oświetli łazienkę, ale również pozwoli na stworzenie oryginalnych dekoracji świetlnych.

9. Niezwykle duże znaczenie w urządzaniu łazienki mają również kolory. W małych pomieszczeniach nie zaleca się stosowania intensywnych i ciemnych barw, który optycznie „zamykają przestrzeń” i przytłaczają. Idealne są jasne pastele, które mogą sprawiać wrażenie większych pomieszczeń.

10. W przypadku braku pomysłu na oryginalne i funkcjonalne urządzenie łazienki, zaleca się skorzystanie z profesjonalnej pomocy w tym zakresie. Niektóre sklepy oferują usługę komputerowej wizualizacji łazienki, której koszt wliczony jest zwykle w cenę zakupu glazury lub innego wyposażeni łazienki.

Przeczytaj również: