Przejdź do treści

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o wyrzynarkach

Wyrzynarka to urządzenie, które powinno znajdować się w każdym przydomowym warsztacie. Można nią ciąć drewno, tworzywa sztuczne a także metal. Dzięki wyjątkowemu usytuowaniu brzeszczotu, wyrzynarką można wycinać najbardziej skomplikowane kształty. Możliwe jest cięcie zarówno po linii prostej, jak i po łuku. Można wycinać otwory o dowolnych kształtach (kwadraty, owale, koła) a także wzory pod dowolnym kątem.

W zależności od rodzaju ciętego materiału, należy dobrać odpowiedni rodzaj brzeszczotu:

  • do cięcia drewna, płyt meblowych, sklejek a także tworzyw PCV wykorzystuje się brzeszczoty ze stali chromowanadowej lub stali szybkotnącej HSS,
  • do cięcia glazury i ceramiki używa się spieków węglikowych,
  • do cięcia stali zwykłej i nierdzewnej, aluminium, miedzi, cynku oraz metali niezależnych stosuje się stal węglikową i stal szybkotnącą HSS,
  • do cięcia zbrojonych tworzyw sztucznych, azbestu i płyt izolacyjnych wykorzystuje się punkty z węglików spiekanych,
  • do cięcia płyt styropianowych, korka i skóry stosuje się ostrza szlifowane (faliste lub gładkie.)

Mocowanie brzeszczotów w wyrzynarkach odbywa się na dwa sposoby. W starszych typach należy odkręcić śrubę mocującą uchwyt, natomiast w nowych urządzeniach wystarczy odchylić dźwignię blokady brzeszczotu. Zawsze przed rozpoczęciem pracy, należy sprawdzić dokładne zamocowanie brzeszczotu, wykonując próbne cięcie.

Jak pracować z wyrzynarką?

  1. Przed rozpoczęciem pracy, dokładnie wyrysować wzór ciecia.
  2. Podczas cięcia materiału, należy pamiętać, by płozy wyrzynarki posuwały się powoli po jego powierzchni. W przeciwnym razie może dojść do złamania brzeszczotu.
  3. Chcąc wyciąć kwadrat lub inny wzór wykorzystujący kąt 90 stopniu, należy wpierw wywiercić w narożnikach duże otwory, a następnie wkładając w nie ostrze brzeszczotu wycinać wzdłuż krawędzi.
  4. Podczas cięcia pod kątem 45 lub 90 stopni należy odpowiednio wyregulować przekrzywienie płozy.
  5. Decydując się na cięcie bardzo precyzyjnych kształtów, można przymocować wyrzynarkę do stołu montażowego, a ręcznie przesuwać cięty materiał wzdłuż narysowanych linii.
  6. Podczas pracy z wyrzynarką należy pamiętać, że brzeszczot nie posiada żadnej osłony, co powoduje konieczność zachowania szczególnej ostrożności w czasie cięcia.
  7. Z uwagi na duże zapylenie podczas cięcia wyrzynarką, warto używać specjalne maski ochronne i okulary przeciwodpryskowe.

Na co zwracać uwagę przy zakupie wyrzynarki

W zależności od rodzaju parametrów, każda wyrzynarka posiada różnorodne funkcje i możliwości pracy. Przed zakupem urządzenia należy zwrócić uwagę na, czy posiada następujące parametry:

  1. Moc wyrzynarki: im wyższa, tym można nią ciąć grubsze i twardsze materiały. Do domowego stosowania wystarczy moc 450 W (Makita 4327) lub 500 W (Black&Decker KS800S). Do częstego używania lub pracy w warsztacie warto kupić wyrzynarkę o mocy 750 W (EINHEL RT-JS85) lub nawet 800 W (EINHEL BT-JS).
  2. Wyposażenie w laserowy wskaźnik ułatwia cięcie i kontrolę dokładności: Graphite 710.
  3. Funkcja podrzynania polega na ruchu wahadłowym brzeszczotu, w wyniku którego można uzyskać dokładniejsze cięcie bez uszkodzenia krawędzi lub powstawania zadziorów: Graphite 710, Black&Decker KS700PE.
  4. System odprowadzania wiórów zmniejsza zabrudzenie miejsca cięcia i znacznie pomaga osiągnąć zamierzony efekt: Graphite 710, Makita 4327, Blach&Decker KS600E.
  5. Aluminiowa stopa zwiększa odporność na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne: Graphite 710.
  6. Konstrukcja stopy wyrzynarki umożliwia regulację kąta cięcia w zakresie 0 – 45: Graphite 710, Makita 4327, VULCAN VZR400.
  7. Regulacja ilości skoków brzeszczotu pozwala na dostosowanie jej do rodzaju ciętego materiału: Black&Decker KS700PE, Graphite 710, Blach&Decker KS600E, VULCAN VZR400.
  8. Wyposażenie w specjalną blokadę przycisku umożliwia pracę ciągłą: Makita 4327, Graphite 710 ,Blach&Decker KS600E.

Beznarzędziowe mocowanie brzeszczotu ułatwia i przyspiesza jego wymianę: Blach&Decker KS600E, Black&Decker KS700PE, VULCAN VZR400.

Przeczytaj również: