Bezpośrednio po zakupie mieszkania lub wybudowaniu domu, jedną z pierwszych czynności, do jakich przystępuje nowy właściciel – jest dekoracja okien. Najczęściej więc pierwszym zakupem związanym z tą czynnością są karnisze. Obecnie w sprzedaży znaleźć można trzy podstawowe rodzaje karniszy, w tym pręt do zazdrostek, drążek oraz szynę.
Pręt do zazdrostek najczęściej wykorzystuje się do lekkich firanek i zazdrostek wieszanych w pomieszczeniach kuchennych. Pręt mocowany jest bezpośrednio do ramy okiennej, na którą nawleka się krótką firankę, czyli zazdrostkę. Pręt jest najczęściej teleskopowy, co daje możliwość regulowania jego długości w zależności od szerokości okna. Może być o przekroju okrągłym lub płaskim, wykonany z tworzywa sztucznego, metalu lub drewna. Niezwykle przydatnymi dodatkami do prętów są specjalne samoprzylepne haczyki, których wykorzystanie nie powoduje konieczności wiercenia otworów w ramie okiennej w celu zamocowania pręta.
Drążek do wieszania firan wykonany jest najczęściej z drewna, tworzywa sztucznego, metalu (mosiądz, żelazo kute) lub stopu metali pokrytego PVC. Drążki mają średnice od 16 mm do 35 mm i różne długości, które łatwo dostosować do szerokości okna. Można je montować na specjalnych wspornikach w niewielkiej odległości od otworu okiennego (firana powieszona w świetle okna) jak również na specjalnych uchwytach montowanych między dwiema ścianami (firana powieszona na całej długości ściany).
Szyna jest rodzajem karnisza wykonanego z metalu lub tworzywa sztucznego. Nowoczesne szyny do zawieszania firan lub zasłon najczęściej zaopatrzone są w specjalny mechanizm sznurkowy. Pociągnięcie sznurka powoduje przesuwanie się rolek, na których przy pomocy specjalnych żabek zamocowane są firany i zasłony. Karnisze szynowe znajdują największe zastosowanie w pomieszczeniach, w których okna umiejscowione są bardzo blisko sufitu.
Dodatkowym urządzeniem, które montuje się wraz z szyną, jest specjalna osłona ozdobna w postaci listwy wykonanej z drewna lub PVC.
Montaż karniszy
Przed samodzielnym zamontowaniem karniszy warto zaopatrzyć się w odpowiedni zestaw narzędzi takich jak: poziomica, wkrętak, wiertarka, ołówek, piła do drewna lub metalu, miara oraz kołki i wkręty. Narzędzia te pozwolą na odpowiednie wymierzenie miejsca montażu, zaznaczenie miejsc wiercenia i właściwe przytwierdzenie karniszy do ściany lub sufitu.
Pierwszą czynnością w tym zakresie będzie zdjęcie miary. Pamiętać należy, że długość karnisza powinna wynosić tyle co szerokość okna plus 30 – 50 cm. Odległość między karniszem a górną krawędzią ramy okiennej, która zapewni bezproblemowe otwieranie okna – to minimum 5 cm. Odległość między karniszem a ścianą to zaś 10 – 15 cm. Taka długość wspornika sprawi, że powieszona na karniszu firana lub zasłona nie będzie haczyć o klamkę, parapet lub umieszczony poniżej okna kaloryfer.
Ważną czynnością poprzedzająca montaż karniszy jest też uzyskanie odpowiedniej długości drążka i szyny poprzez ich odmierzenie i przycięcie. Pamiętać należy, że przed cięciem szyny trzeba wyciągnąć fragment sznurka.
Montaż do ściany i sufitu należy zacząć od wyznaczenia przy pomocy linijki i poziomicy linii, wzdłuż której ma zostać powieszony karnisz. Następnie należy w równej odległości od każdego narożnika okna zaznaczyć miejsca montowania wsporników. Następnym krokiem jest wywiercenie otworów oraz zamontowanie za pomocą kołków i wkrętów specjalnych wsporników, a następnie całych karniszy.
Montaż karnisza między ścianami jest łatwiejszy, bowiem wymaga wyłącznie odmierzenia odpowiednich odległości od narożników ścian i zamontowania w nich wsporników i karniszy.