Jeśli chcesz nadać swojej elewacji nowoczesny wygląd, możesz ulepszyć ją za pomocą karbonizowanych profili drewnianych. Stosowana w Japonii metoda Yakisugi, tzw. podpalanie drewna, tworzy atrakcyjne wizualnie powierzchnie. Ma to również powody praktyczne.
Spotkanie drewna i ognia nie wydaje się dobrym pomysłem. Ale celowe palenie drewna jest stosowane w Japonii od wieków w celu zachowania materiału, a jednocześnie poprawienia jego wyglądu. W Japonii metoda ta nosi nazwę Yakisugi, co oznacza „zwęglony cedr”. Ponieważ do tego procesu tradycyjnie używa się japońskich cedrów. W Europie mówi się bardziej ogólnie o karbonizacji lub drewnie zwęglonym.
Jak dokładnie to działa?
Yakisugi to szczególny rodzaj konserwacji drewna, w którym górna warstwa materiału jest spalana w sposób kontrolowany. Celuloza w drewnie jest zwęglona i częściowo karmelizowana, co nadaje materiałowi zupełnie nowe właściwości. Zmienia się twardość i biodegradowalność, zupełnie inaczej wygląda również powierzchnia drewna po obróbce: mieni się matową czernią i przypomina gładką skórę, ale jednocześnie wyraźnie odsłania indywidualne usłojenie desek. W zależności od rodzaju drewna, czasu trwania procesu zwęglania i rodzaju obróbki końcowej można dodatkowo wpływać na wygląd.
Gdzie można je zastosować?
W Europie opalanie drewna jest na dobrej drodze, aby stać się trendem w budownictwie. Coraz więcej firm oferuje nowy projekt ścian, ponieważ równomiernie wypalane elementy przyciągają wzrok. W przeciwieństwie do Japonii, europejski przemysł drzewny nie wykorzystuje drewna cedrowego, ale głównie rodzime drewno, takie jak modrzew, świerk i dąb. Konserwowane drewno można układać zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach mieszkalnych. Na elewacjach zwęglone profile powierzchni można doskonale łączyć z lżejszymi murami. Wewnątrz podkreślają ściany, sufity i meble srebrno-czarnym połyskiem.
Ekologiczne zalety karbonizowanego drewna
Ogromną zaletą ekologiczną drewna jest to, że jest to surowiec odnawialny, który można produkować i konsumować lokalnie. Metoda ta sprawia, że drewno jest jeszcze bardziej ekologiczne, ponieważ metoda wykończenia w naturalny sposób zapewnia ochronę materiału. Intensywny proces temperaturowy zamyka komórki drewna i chroni głębsze warstwy drewna przed wodą, warunkami atmosferycznymi i gniciem. Ponadto owady nie mogą już przenikać i zapobiega się atakowi grzybów. Malowanie farbą lub glazurą do drewna nie jest już konieczne, podobnie jak konserwacja chemicznymi środkami do konserwacji drewna. Powierzchnie pozostają niewrażliwe i zachowują swój wygląd przez wiele lat.