Wiosna to najlepszy okres na zakładanie trawnika. Mimo, iż wydaje się, że jest to czynność bardzo prosta, warto pamiętać o niezbędnych czynnościach poprzedzających zasianie trawy.
1. Porządkowanie terenu
Zakładanie trawnika należy rozpocząć od odpowiedniego uporządkowania terenu, który należy oczyścić z pozostałości po budowie, gruzu, kamieni i zanieczyszczeń.
Kolejną czynnością jest usuwanie chwastów i spulchnienie gleby. Najlepiej jest przekopać miejsce przyszłego trawnika i równomiernie rozgrabić, usuwając przy tym wszelkie nierówności terenu.
2. Przygotowanie podłoża
Przed wysianiem trawy należy użyźnić glebę. Można w tym celu nałożyć warstwę żyznej, lekkiej i przepuszczającej wodę ziemi. W ten sposób na powierzchni powstaje warstwa gleby, w której łatwo wykiełkują nasiona trawy.
Warstwę nakładanej ziemi można wcześniej wymieszać z nawozem bogatym w azot, fosfor i potas. Ewentualnie nawóz można wysiać bezpośrednio na ziemię i równomiernie rozgrabić.
3. Kształtowanie trawnika
Kolejną czynnością jest dokładne wytyczenie terenu, który w przyszłości ma stanowić okazały trawnik. W tym celu można trawnik wytyczyć krawężnikiem z kostki brukowej lub gotowym obrzeżem betonowym. Najbardziej efektowne są jednak obrzeża wykonane z drewnianych rollborderów i zagruntowane specjalnym barwiącym impregnatem. Soczysta zieleń trawnika najlepiej prezentuje się właśnie na tle naturalnego drewna.
4. Zagęszczenie podłoża
Po wytyczeniu przyszłego trawnika należy ziemię zagęścić, czyli utwardzić. Zabieg ten ma na celu odpowiednie wyrównanie terenu i zapobieganie powstawaniu w późniejszym czasie dołków. Zagęszczanie terenu nazywa się wałowaniem i wykonuje się je przy pomocy specjalnego walca o wadze minimum 70 – 80 kg.
Wałowanie wykonuje się dwa razy – wzdłuż i w poprzek trawnika.
5. Wybór nasion trawy
Bardzo ważnym zadaniem, od którego zależy wygląd przyszłego trawnika, jest wybór odpowiednich nasion trawy.
W miejscach narażonych na duże nasłonecznienie i częste przesuszanie ziemi należy zasiać nasiona trawy odpornej na suszę.
Jeśli posiadamy miejsca mało nasłonecznione, najlepiej sprawdzi się specjalna mieszanka traw do cienia. Ta trawa mimo niewystarczającej dawki promieni słonecznych, będzie wyglądała wyjątkowo dekoracyjnie przez cały rok.
Specjalna mieszanka gazonowa przeznaczona do obsiewania boisk, terenów sportowych, placów zabaw oraz innych powierzchni o wzmożonej intensywności użytkowania. Dobór odpowiednich składników gwarantuje uzyskanie zwartej murawy, wyjątkowo wytrzymałej na deptanie i ugniatanie. Zaletą tej mieszanki traw jest również wysoka odporność na mrozy oraz wolne odrastanie. Podobne cechy posiada trawa rekreacyjna, która jest również bardzo odporna na częste i intensywne jej deptanie.
W miejscach, gdzie chcemy, by nasz trawnik był wyjątkowo okazały, możemy wysiać nasiona trawy dekoracyjnej.
6. Siew nasion
Po odpowiednim przygotowaniu podłoża można przystąpić do siewu nasion trawy. Najlepiej czynność tą wykonać wczesną wiosną (kwiecień – maj), gdy temperatura na zewnątrz nie spada poniżej 6 stopni Celsjusza lub późnym latem (sierpień – wrzesień).
Siew trawy nie powinien być zbyt wczesny, by nie narazić świeżo wykiełkowanej trawy na mróz, jak również nie powinien być zbyt późny – by nowa trawa zdążyła się przygotować na nadchodzącą zimę.
Sianie nasion można wykonać ręcznie metodą „na krzyż” lub przy pomocy specjalnego siewnika (również „na krzyż”). Przy wybraniu pierwszego sposobu – warto całość trawnika podzielić na mniejsze części i każdą z nich wysiewać osobno.
7. Przykrycie nasion
Po równomiernym zasianiu trawy należy cały teren ponownie rozgrabić, by nasiona przykryć ziemią. Czynność tą wykonuje się przy pomocy grabi, wyrównując jednocześnie cały teren. Kolejną czynnością jest ponowne wałowanie trawnika, co pozwala na odpowiednie przyciśnięcie nasion do podłoża. Zabieg ten zapobiegnie wywianiu nasion przez wiatr lub wydziobaniu przez ptaki.
8. Pielęgnacja nowego trawnika
Po wysianiu nasion trawy należy je od razu podlać, a następnie cały czas utrzymywać wilgotną ziemię. Podlewanie nasion musi się jednak odbywać wyłącznie przy pomocy delikatnego zraszacza, co nie spowoduje wypłukania nasion i skupienia ich w jednym miejscu.
Gdy młoda trawa osiągnie wysokość około 8 cm, należy wykonać pierwsze koszenie. Pamiętać należy, że noże kosiarki powinny być bardzo ostre, by rany po cięciu były jak najmniejsze, a trawa w czasie koszenia nie powinna być wilgotna. Koszenie mokrej trawy (np. po deszczu) może spowodować wystąpienie chorób grzybowych.