Przejdź do treści

Zbieranie wody deszczowej – oszczędności dzięki naturze

Każda osoba zużywa dziennie około 130 litrów świeżej wody. Prawie połowa z nich wykorzystywana jest do prania ubrań, spłukiwania toalet czy podlewania ogrodu. Jeśli chcesz oszczędzać wodę pitną, możesz skorzystać z bezpłatnej wody deszczowej tam, gdzie jakość wody pitnej nie jest konieczna. Jednak koszty systemu do zbierania wody deszczowej wciąż przewyższają osiągnięte oszczędności.
Wykorzystując zebraną wodę deszczową w gospodarstwie domowym, chronisz zasoby wody pitnej i środowisko. Woda zgromadzona w zbiorniku służy do prania ubrań, spłukiwania toalet i podlewania ogrodu. Wodę deszczową można również wykorzystać do nawadniania ogrodu co jest opłacalne i wnosi cenny wkład w ochronę środowiska.
Systemy do zbierania wody deszczowej
System do zbierania wody deszczowej składa się z systemu rur ściśle oddzielonych od wody pitnej, zbiornika na wodę deszczową oraz pompy. Woda deszczowa trafia przez rury spustowe i filtry do zbiornika wykonanego z tworzywa sztucznego lub z betonu. Zazwyczaj znajduje się pod ziemią w ogrodzie, ale można go również ustawić w piwnicy. Instalacja systemu jest nawet możliwa w późniejszych etapach budowy lub kiedy dom już jest gotowy.

Zbieranie wody deszczowej: korzyść dla środowiska
Wykorzystanie wody deszczowej ma szczególne zalety ekologiczne. Odciąża kanalizację i oczyszczalnie ścieków w przypadku ulewnych opadów. Retencja wody deszczowej pomaga również zmniejszyć ryzyko powodzi. Jeśli pierzesz pranie w wodzie deszczowej, miękka woda bez kamienia zmniejsza zużycie detergentu.

Staranne wykonanie
Słabym punktem może okazać się punkt sprzężenia między zbiornikiem na wodę deszczową a uzupełnianiem wody pitnej. Niewłaściwe wykonanie może doprowadzić do zanieczyszczenia publicznej sieci wodociągowej drobnoustrojami. Dlatego ważne jest, aby system został zainstalowany przez specjalistyczną firmę. Kolejną wadą systemu jest wysoki poziom hałasu powodowanego przez pompę, który nadal może powodować hałas w całym domu, nawet jeśli jest on wyciszony. Wykorzystanie wody deszczowej do prania bielizny było w ostatnich latach wielokrotnie krytykowane, ponieważ obawiano się, że pranie zostanie zanieczyszczone drobnoustrojami. W międzyczasie jednak udowodniono, że woda deszczowa w większości spełnia nawet minimalne wartości rozporządzenia w sprawie wody pitnej, a zatem jest całkowicie higieniczna.

Duże systemy nie są jeszcze ekonomiczne
System do wykorzystania wody deszczowej kosztuje od ok. 10 000PLN do 20 000PLN, w zależności od wkładu własnego, roczne koszty utrzymania wynoszą do około 500PLN. Na przykład czteroosobowe gospodarstwo domowe musi zainwestować około 20 000PLN, zmniejszając w ten sposób roczne zużycie wody pitnej nawet o 70 000 litrów. Pozwala to zaoszczędzić około 1 000PLN rocznie. System wykorzystania wody deszczowej dla domu jednorodzinnego jest obecnie nieopłacalny, ale ma sens ekologiczny. Decydujące znaczenie ma również rozwój cen wody pitnej w przyszłości, jak i zbieranie wody deszczowej do beczki do nawadniania ogrodu jest ważnym wkładem w ochronę środowiska i jest zawsze zalecane ze względu na niskie koszty zakupu.

Opłaty
Jak piszcze muratorplus.pl ogólnie odprowadzanie deszczówki i wód roztopowych jest bezpłatne, jeżli odpowadzamy je do własnego gruntu (nieutwardzonego) do dołów chłonnych czy zbiorników retencyjnych, w innym przypadku tzn. odprowadzanie do wód lub urządzeń wodnych musimy liczyć sie z opłatami.

Dotacje
Skorzystaj z dotacje, więcej informacji znajdziesz tutaj: „Moja Woda” 2.2 – weź 5000PLN i oszczędzaj wodę.