Na sklepowych półkach znajdujemy różnorodne środki gruntujące, przeznaczone do wcześniejszego przygotowania powierzchni przed nałożeniem właściwych warstw wykończeniowych. Niestety nader często zapominamy o ich użyciu lub bagatelizujemy ich funkcjonalność. O tym, dlaczego należy stosować wspomniane preparaty, przeczytaj poniżej.

 1. Poprawiają przyczepność warstw wykończeniowych (okładziny ceramiczne, powłoki malarskie, cienkowarstwowe wyprawy tynkarskie, okładziny kamienne),
 2. Zmniejszają chłonność,
 3. Ograniczają pylenie podłoża,
 4. Wzmacniają podłoża nadmiernie chłonne,
 5. Wyrównują powierzchnię,
 6. Wzmacniają powierzchnie nasiąkliwe,
 7. Zapobiegają odciąganiu nadmiernej ilości wody z nakładanych na powierzchni warstw,
 8. Powodują ujednorodnienie parametrów całej powierzchni gruntowanej,
 9. W przypadku gruntowania wylewki, poprawiają nie tylko odporność na pylenie, ale jednocześnie ułatwiają jej czyszczenie,
 10. Zmniejszają ilość zużytej farby nawierzchniowej.

Przegląd najlepszych środków gruntujących:

 1. UNI-GRUNT ATLAS – to szybkoschnąca emulsja przeznaczona do wzmacniania i gruntowania wszystkich powierzchni budowlanych: nadmiernie chłonnych, osłabionych, nasiąkliwych, wykonanych z płyt cementowych, pyt gipsowych i gipsowo – kartonowych, betonu, gazobetonu, tynków (cementowych, gipsowych i cementowo – wapiennych) a także powierzchni wykonanych z bloczków, pustaków i cegieł. Stosowana pod gładzie, tynki, posadzki, kleje, farby, tapety, okładziny ceramiczne i kamienne. Nadaje się także do przygotowania powierzchni drewnopochodnych i paździerzowych przed przyklejeniem płytek ceramicznych. Właściwości preparatu UNI-GRUNT zwiększają przyczepność okładzin do podłoża. Można go stosować wewnątrz pomieszczeń oraz na zewnątrz. Jest odporny na temperatury w zakresie od -20 do +80 stopni Celsjusza.
 2. GRUNT WIM – to preparat przeznaczony do wzmacniania nowych i starych podłoży charakteryzujących się dużą nasiąkliwością. W szczególności polecana jest do obniżania chłonności płyt gipsowo – kartonowych, tynków wapiennych, cegieł ceramicznych i silikatowych, a także betonu komórkowego. Wykazuje właściwości wzmacniające względem starych podłoży (pylących i nierównych), zmniejszając czas wiązania nakładanych na nie zapraw szpachlowych, klejowych i wyrównujących. W szczególności zalecany do gruntowania powierzchni przed nałożeniem tynków mineralnych, płytek ceramicznych, posadzek i podkładów podłogowych. Można go rownież stosować na płyty paździerzowe i drewnopochodne.
 3. ŚNIEŻKA ACRYL PUTZ GRUNT POLIMEROWY wyprodukowany na bazie podwójnego układu żywic, które wykazują silne właściwości wzmacniania struktury podłoża. Nadaje się do gruntowania podłoży bardzo słabych i luźnych, o zwiększonej nasiąkliwości, wapiennych, cementowych, betonowych, gipsowych i gipsowo – kartonowych. Zaleca się zastosowanie preparatu przed nałożeniem farb, tapet, klejów, zapraw wyrównujących i mas szpachlowych. ACRYL PUTZ gwarantuje prawidłowe wysychanie nakładanych warstw wykończeniowych, zwiększając ich przyczepność do podłoża. Nadto preparat głęboko wnika w gruntowaną powierzchnię, wiążąc ją i pozostawiając na powierzchni satynową powłokę.
 4. TERMOORGANIKA GRUNT POLIKRZEMIAN – wskazany do gruntowania warstwy zbrojonej przed położeniem tynku polikrzemianowego, płyt drewnopodobnych, betonu, płyt gipsowo-kartonowych i powierzchni malowanych. Preparat zapobiega powstawaniu wykwitów i plam na powierzchni tynku i zwiększa przyczepność zaprawy tynkarskiej do podłoża.
Przeczytaj również: