Drewno jest jednym z najlepszych materiałów budowlanych. Używane jest zarówno do tworzenia elementów konstrukcji budynków jak i do tworzenia efektów dekoracyjnych. Idealnie nadaje się też jako podłoga na balkonie i tarasie. Drewno sprawa wrażenie przytulności, nie nagrzewa się tak silnie jak płytki, co sprawia, że nawet w upalne dni po drewnianej podłodze można chodzić gołymi stopami.

Naturalne drewno wspaniale komponuje się również z zielenią roślin balkonowych.

Jakie drewno wybrać na balkon?

Drewniana podłoga na balkonie narażona jest na bardzo złe warunki atmosferyczne. Musi być odporna na wiatr, deszcz, mróz, śnieg i silne nasłonecznienie. W tym przypadku najbardziej polecane jest drewno egzotyczne. Sprawdzi się tu na pewno massaranbuda, badi, bankirai, tatajuba, ipe. Niestety wadą drewna egzotycznego jest zapewne jego bardzo wysoka, często zaporowa cena. Z krajowego rynku można natomiast wybrać modrzew i dąb. Wszystkie rodzaje gatunków drewna należy zabezpieczyć olejem. O ile drewno egzotyczne w przypadku dobrej impregnacji olejem nie będzie się zmieniać, o tyle rodzime gatunki drewna zaleca się układać wyłącznie na balkonach zadaszonych.

Podesty drewniane

Najprostszą formą podłogi drewnianej układanej na tarasie jest podłoga ze specjalnych podestów. Wykonane są one z wąskich klapek mocowanych na plastikowych lub drewnianych konstrukcjach. Podesty montuje się je na specjalne zaczepy, co nie sprawia kłopotu nawet amatorom. Ułożenie podłogi na niewielkim, kilkumetrowym balkonie nie powinno zająć więcej niż kilka godzin.

Podłogi z desek

Do betonowej posadzki należy najpierw przytwierdzić drewniane legary, pamiętając o ich odizolowania od posadzki (papa lub podkładki). Do legarów można przytwierdzać deski podłogowe za pomocą odpowiedniego kleju poliuretanowego lub wkrętów. Aby nie dopuścić do zatrzymywania się wody opadowej na powierzchni podłogi zaleca się układanie desek z niewielkim kilkumilimetrowym odstępem.

Zabezpieczenie podłogi

Ułożoną podłogę należy umyć a następnie dokładnie zaimpregnować olejem. Czynność impregnowania należy powtarzać corocznie, pamiętając że najlepszym okresem do malowania drewna olejem jest późna wiosna lub wczesna jesień. Nie zaleca się wykonywania tej czynności podczas upałów.

Przeczytaj również: