Przygotowując się do generalnego remontu pomieszczenia, należy sporządzić nie tylko jego projekt, ale przede wszystkim kosztorys. Pozwoli to na uniknięcie przykrych niespodzianek związanych z brakiem możliwości dokończenia remontu.

Mówiąc o generalnym remoncie pokoju, bierzemy pod uwagę zmianę okładziny podłogowej, podwieszenie sufitu i odnowienie ścian. Dla zobrazowania wielkości wydatków przyjęto hipotetyczną wielkość pokoju 12 m2 i jego wysokość 2,5 m.

Nowa podłoga

Koszt wymiany okładziny podłogowej zależy od jej rodzaju:

  • panele podłogowe (plus podkład pod panele, listwy, robocizna) – 700 – 800 zł
  • parkiet drewniany (drewno parkietowe, grunt poliuretanowy, klej do parkietu, listwy przypodłogowe, robocizna) – 1100 – 1300 zł
  • wykładzina dywanowa (plus klej do wykładziny, listwy przypodłogowe, robocizna) – 550 – 700 zł

Nowe ściany

Gdy wymagane jest wygipsowanie ścian należy liczyć się z koniecznością poniesienia kosztu około 700 zł. Składa się na niego zakup gładzi gipsowej i zapłata za robociznę.

Tak przygotowane ściany można pokrywać nową farbą. Koszt jej zakupu wraz z farbą do gruntowania wyniesie około 100 zł.

Oprócz tego należy zdecydować, czy malowanie wykona się samodzielnie, czy do tej pracy zatrudni fachowca. W pierwszym przypadku konieczny będzie wyłącznie zakup niezbędnych narzędzi oraz folii i taśmy ochronnej. Koszt takiego zestawu do malowania nie powinien przekroczyć 50 – 60 zł.

Gdy jednak zdecydujemy się na pracę malarza, musimy się liczyć z kosztem około 10 zł za m2, co w przypadku pokoju o powierzchni ścian 35 m2 wyniesie około 350 zł.

Z wyższym kosztem musimy się liczyć w przypadku położenia na ścianach tapet. Koszt ich zakupu wraz z klejem oscyluje w granicach około 350 – 450 zł, do którego należy doliczyć koszt robocizny w wysokości od 15 do 20 za m2.

Nowy sufit

Gdy konieczne jest też podwieszenie sufitu, należy się liczyć z kosztami w wysokości około 1500 zł. Składa się na nie zakup płyt gipsowo – kartonowych, profili aluminiowych, łączników i zaprawy wyrównującej. Wartość tych materiałów wynosi około 500 zł.

Niestety dwa razy większy jest koszt robocizny, z którego jednak jest trudno zrezygnować, gdyż samodzielne wykonanie podwieszanego sufitu wymaga nie tylko odpowiednich umiejętności, ale przede wszystkim pracy co najmniej dwóch osób.

Pomalowanie sufitu białą farbą będzie kosztować około 20 – 30 zł w przypadku samodzielnej pracy i dodatkowo około 150 zł w przypadku zatrudnienia fachowca.

Dane na rok 2016

Przeczytaj również: