Mieszkanie w bloku niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim jest to bliski dostęp do bogatej infrastruktury, brak konieczności martwienia się o wywóz śmieci, koszenie trawy i odśnieżanie. Niestety wielkim minusem zamieszkania w bloku jest brak komfortu akustycznego. Nawet w najnowszym budownictwie wielorodzinnym nie udało się projektantom stworzyć komfortowych lokali, pod względem wyciszenia ścian dzielących poszczególne mieszkania.

Odpowiednia izolacja ściany przy zastosowaniu specjalnych mat z wełny mineralnej pozwala na jej wygłuszenie nawet o około 30 dB.

Poniżej znajdziesz instrukcję, jak krok po kroku samodzielnie wyciszyć ściany.

Krok 1

Dotnij profile aluminiowe na długość podłogi i sufitu, a także na długość ścian.

Krok 2

Na ścianach, podłodze i suficie odmierz i narysuj linie, wzdłuż których będą przykręcone profile. Pamiętaj, że odległość profili od ściany powinna być o 1 cm większa, aniżeli grubość wełny mineralnej.

Krok 3

Wzdłuż narysowanych linii przykręć profile aluminiowe UD do ścian, sufitu i podłogi. Do tego celu użyj kołków szybkiego montażu zachowując między nimi odpowiednią odległość – około 1 m. Niezwykle istotne jest również podklejenie pod każdy profil taśmy izolacyjnej, akustycznej.

Krok 4

Następnym krokiem jest przykręcenie pionowych profili CD, które powinny być wsunięte w górne i dolne profile UD. Ważnym jest, by pierwszy i ostatni profil był montowany bezpośrednio przy ścianie (przy profilach UD przymocowanych do ściany). Dla stabilności konstrukcji, odległość pomiędzy poszczególnymi profilami nie powinna przekraczać 60 cm.

Krok 5

W powstałą konstrukcję – pomiędzy profile i ścianę wsuń maty izolacyjne.

Krok 6

Na gotową warstwę wygłuszającą można przykręcić płyty gipsowo – kartonowe, które utworzą ścianę. Po ich odpowiednim zagipsowaniu i usunięciu szczelin, można przystąpić do dekoracji ściany (malowanie, tapetowanie).

Przeczytaj również: