Mimo, iż drewno należy do najstarszych materiałów budowlanych, po dzień dzisiejszy jest wdzięcznym elementem wykorzystywanym w budownictwie. Począwszy od konstrukcji dachowych a skończywszy na wyjątkowych elementach dekoracyjnych, drewno znajduje się niemalże w każdym budynku mieszkalnym.

Jego wyjątkowe walory dekoracyjne są wykorzystywane równie we współczesnych kuchniach. Drewniane blaty kuchenne idealnie komponują się z każdym rodzajem designu. Współgrają z zarówno z wnętrzem urządzonym w stylu rustykalnym, komponują się ze stylem loftowym, gdzie dodają ciepła czerwonym, surowym cegłom a także idealnie pasują do nowoczesnych wnętrz, w których króluje minimalizm dekoracji.

Niestety, aby drewniane blaty kuchenne spełniły swoją funkcję praktyczną i dekoracyjną,  muszą być odpowiednio konserwowane.

Wybierając drewno, z którego ma zostać wykonany blat kuchenny, warto zdecydować się na zakup jesionu, dębu, buku, orzecha, a także drewna egzotycznego. Blaty kuchenne produkowane są poprzez klejenie poszczególnych warstw drewna, dzięki czemu są wyjątkowo twarde i wytrzymałe na odkształcenia, naprężenia i pęknięcia.

Aby zwiększyć wytrzymałość blatu na możliwe uszkodzenia powstałe podczas prac kuchennych, należy go odpowiednio zakonserwować.

Tego rodzaju prace należy wykonywać nie tylko po zakupie surowego blatu, ale również po pewnym okresie użytkowania blatu, gdy na jego powierzchni pojawią się drobne zarysowania

Przystępując do renowacji blatu należy najpierw zeszlifować jego powierzchnię papierem ściernym. Jako pierwszy powinno się wykorzystać papier gruboziarnisty 180, a następnie papier drobnoziarnisty – np.80. W przypadku niewielkiej powierzchni blatu, prace te można wykonać ręcznie przy użyciu klocka ściernego, jednak przy długim blacie zaleca się wykorzystanie szlifierki oscylacyjnej.

Kolejnym etapem prac konserwacyjnych jest zabezpieczenie elementów wyposażenia kuchni, które łączą się bezpośrednio z blatem. Są to między innymi: ściana, zlew, kuchenka. W tym celu zaleca się wykorzystanie zwykłej taśmy malarskiej.

Właściwa konserwacja blatu polega na jego pomalowaniu specjalnym olejem do drewna.  Jego celem jest zabezpieczenie blatu przed działaniem wody (wilgoci) a także przed zabrudzeniami. Olej wnika w głębokie warstwy drewna, co jednocześnie podkreśla jego naturalne piękno i wydobywa rysunek drewna.

Olej należy nanosić płaskim pędzlem, stosując się do zaleceń producenta co do ilości warstw.

Po wyschnięciu oleju (zazwyczaj na drugi dzień) wystarczy powierzchnię blatu wypolerować specjalną tarczą z futerkiem lub delikatną szmatką.

Przeczytaj również: