Płytki na balkonach i tarasach poddawane są skrajnym wahaniom temperatury i równie skrajnym warunkom atmosferycznym. Są poddawane działaniu słońca, deszczu, śniegu, mrozu a nawet gradu. W okresie letnim w miejscach silnie nasłonecznionych ich temperatura wynosi nawet 70 stopni C, która w przypadku nagłego deszczu zostaje schłodzona do 20 stopni C. Podczas mroźnych zimowych miesięcy temperatura spada do bardzo niskich ujemnych temperatur. W efekcie różnica między skrajnym temperaturami wynosi nawet 100 stopni Celsjusza.

Takie warunki sprawiają, że płytki tarasowe nawet po jednym lub dwóch sezonach pękają lub odpadają od posadzki. Często też w miejscach fug pojawiają się zielone wykwity, które wcześniej ostrzegają o dostaniu się wody pomiędzy podłoże a płytkę, co w przyszłości będzie skutkowało jej pęknięciem lub odklejeniem.

Odklejenie lub pęknięcie pojedynczych płytek nie musi od razu skutkować wymianą całej okładziny. W przypadku, gdy właściciel posiada jeszcze zapasowe płytki, może zdecydować się na ich wymianę.

Do tego celu można zatrudnić fachowca, który skutecznie poradzi sobie z problemem. Koszt wymiany jednej płytki wynosi w zależności od regionu od kilku do kilkunastu złotych.

Czynność tą  jednak można wykonać samodzielnie.

Krok 1

Aby nie uszkodzić sąsiednich płytek, najpierw należy wykruszyć i dokładnie usunąć fugę.

Krok 2

Jeśli płytka delikatnie dochodzi od podłoża, należy ją podważyć dłutem i oderwać od podłoża. Jeśli płytka nie chce odejść od posadzki w całości, należy ją na środku rozbić młotkiem i odkuwać kawałek po kawałku.

Krok 3

Podłoże należy dokładnie oczyścić z resztek zapraw, wyrównać i zagruntować.

Krok 5

Przykleić płytkę, pamiętając o nałożeniu warstwy kleju na całą powierzchnię płytki. Należy jednocześnie pamiętać, by zastosować wyłącznie klej uelastyczniony przeznaczony do klejenie płytek na zewnątrz.

Po wyschnięciu kleju nałożyć spoinę (fugę).

Przeczytaj również: