Przejdź do treści

Czyszczenie elewacji

Nawet najładniejsza i wykonana z najlepszych materiałów elewacja, z czasem ulega zabrudzeniu. Wystarczy kilka lat, by na jej powierzchni pojawił się osad z sadzy, kurzu a nawet pleśni.

Ponowne pomalowanie ścian domu to wydatek, który nierzadko przekracza możliwości finansowe właścicieli domu. Stąd idealnym rozwiązaniem na odnowienie elewacji jest jej czyszczenie.

Myjka ciśnieniowa

Myjka ciśnieniowa najczęściej wszystkim kojarzy się z myciem samochodu. Tymczasem jej przeznaczenie jest znacznie szersze. Między innymi właśnie z jej pomocą możliwe jest skuteczne czyszczenie elewacji domu. Przy niewielkich zabrudzeniach wystarczy zmycie ścian samą wodą, która rozpuszcza i usuwa niewielkie zanieczyszczenia i osady z soli.

W przypadku większych zabrudzeń do zasobnika myjki należy dodać specjalnego detergentu lub środka do mycia fasad.

Preparaty do czyszczenia elewacji z kamienia, betonu, klinkieru i muru ceglanego skutecznie usuwają pleśnie, grzyby, glony, silne zabrudzenia, biały nalot cementowy, wapienny i inne białe wykwity

Wykwity wapienne

W efekcie zmiennych warunków atmosferycznych (deszcz, śnieg), na powierzchni elewacji osiadają szkodliwe sole, powodujące wykwity i zaplamienia.

Aby uwolnić elewację od tych plam, wystarczy użyć specjalnego zmywacza do wykwitów, przebarwień innych zabrudzeń nieorganicznych.

Środek ten można stosować zarówno na elewacje z kamienia naturalnego, kamienia sztucznego, jak i betonu. Produkt można rozcieńczać wodą, a w przypadku silnych zabrudzeń stosować go z postaci nierozcieńczonej.

Usuwanie pleśni

Jeżeli dom usytuowany jest w pobliżu lasów, jezior, stawów lub w miejscach o zwiększonej wilgotności powietrza, często dochodzi do pojawienia się na powierzchni ścian nalotów pleśni i grzybów.

Aby się ich pozbyć, należy do czyszczenia murów użyć specjalnych preparatów do usuwania pleśni, grzybów i bakterii. W zależności od stopnia zabrudzenia ścian można ich użyć w stopniu mniej lub bardziej rozcieńczonym.

Czyszczenie klinkieru

Cegły klinkierowe należą do jednych z najbardziej eleganckich materiałów budowlanych. Ściany z klinkieru są wyjątkowo trwałe i eleganckie, ale jednocześnie często w wyniku rozpuszczania się soli, zawartych w klinkierze lub zastosowanej zaprawie, dochodzi do pojawienia się nieładnych nalotów. Najczęściej zauważa się je po zimie, kiedy to pod wpływem działania wody (śniegu) lub wilgoci, sole rozpuszczają się, a następnie są wymywane na powierzchnię muru, tworząc białe zacieki.

Do czyszczenia klinkieru z wszelkich zabrudzeń, pleśni, grzybów, a także z opisanych wyżej nalotów wapiennych przeznaczone są specjalne środki czyszczące do klinkieru.

Zabezpieczanie elewacji przed zabrudzeniami

Aby cieszyć się długo ładną i czystą elewacją, przed położeniem tynku, warto sprawdzić, jaki rodzaj elewacji ulega najmniejszym zabrudzeniom.

Najbardziej chłonne są tynki mineralne, które jednocześnie szybko tracą swój pierwotny wygląd. Są one również bardziej podatne na osadzanie się pleśni i grzybów.

Bardziej odporne na zabrudzenia są tynki silikatowe, akrylowe i silikonowe.

Mniej podatne na osiadanie zanieczyszczeń są tynki gładkie lub o bardzo niewielkiej średnicy ziarna. Tynki o grubej strukturze kamyczkowej (tzw. baranek) ulegają zdecydowanie szybszym zabrudzeniom.

Jeśli jednak tynk został już nałożony, można go odpowiednio zabezpieczyć przed działaniem zanieczyszczeń. Pomoże w tym profesjonalny środek do impregnacji fasad, który trwale zabezpiecza przed wilgocią, chroni przed wpływem warunków atmosferycznych, chroni kolory przed nadmiernym odbarwieniem, a nawet zmniejsza koszt ogrzewania.

Przeczytaj również: