Przejdź do treści

Drzwi: materiał, warianty i funkcje ochronne

Drzwi spełniają ważne funkcje w domach i mieszkaniach. Jedną z podstawowych ich funkcji jest wyznaczanie stref. Drzwi wejściowe oddzielają strefę zewnętrzną od wewnętrznej, a drzwi pokojowe wyznaczają przestrzeń mieszkalną. Dodatkowo drzwi pełnią funkcje izolacji cieplnej i zapewniają bezpieczeństwo. W końcu drzwi spełniają funkcje estetyczne pod wyględem wzornictwa i koloru.   

Niezależnie od tego, czy są to drzwi pokojowe, czy wejściowe: drzwi pełnią ważne funkcje w domu i mieszkaniu. Drzwi wejściowe oddzielają strefę zewnętrzną od mieszkalnej i dlatego muszą spełniać inne wymagania niż drzwi pokojowe, które zamykają strefy wewnątrz domu. Wybierając drzwi, należy zwrócić uwagę nie tylko na ich kolor, wzór i wygląd, ale także na materiał, konstrukcję, obróbkę i jakość.

SPIS TREŚCI

  • Drzwi wejściowe: bezpieczeństwo i izolacja termiczna
  • Drzwi tarasowe: materiał i mechanika
  • Drzwi wewnętrzne: optyka i konstrukcje specjalne
  • Pielęgnacja drzwi

Drzwi wejściowe: bezpieczeństwo i izolacja termiczna

Drzwi wejściowe, ze średnią żywotnością do 50 lat, należą do jednych z najtrwalszych elementów budowlanych. W znaczący sposób kształtują one wygląd domu a w szczególności głównego wejścia, jednak ze względu na ich długowieczność warto wybrać bardziej ponadczasowy projekt, który za kilka lat nadal nam będzie się podobał. W przypadku drzwi wejściowych najważniejszą funkcją mimo wszystko jest bezpieczeństwo, izolacja termiczna i akustyczna.

Drzwi wejściowe: bezpieczeństwo, ochrona termiczna i akustyczna

Oprócz projektu decydujące znaczenie przy zakupie drzwi wejściowych powinny mieć kryteria bezpieczeństwa i ich izolacyjności.

Drzwi wejściowe są zwykle wykonane z tworzywa sztucznego, aluminium lub drewna. Drzwi plastikowe są stosunkowo niedrogie, łatwe w pielęgnacji i mają bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. W zakresie ochrony antywłamaniowej i wzornictwa dostępne są drzwi z tworzywa sztucznego we wszystkich odpowiednich klasach odporności i różnych dekorach. Drewno ma również bardzo dobre właściwości izolacyjne. Jako materiał naturalny jest trwały i wysokiej jakości, ale drewniane drzwi wejściowe wymagają regularnej pielęgnacji powierzchni. Drzwi wejściowe wykonane z aluminium są wyjątkowo wytrzymałe, łatwe w czyszczeniu i eleganckie. Wadą jest jednak stosunkowo słaba izolacja termiczna.

Drzwi tarasowe: materiał i mechanika

Drzwi tarasowe i balkonowe podobnie jak drzwi wejściowe zapewniają dostęp do ogrodu lub balkonu. W zasadzie drzwi tarasowe muszą spełniać te same wymagania w zakresie bezpieczeństwa i izolacji termicznej i akustycznej, co drzwi wejściowe, z tą różnicą, że drzwi tarasowe i balkonowe są zwykle przeszklone i wyposażone w rózne mechanizmy otwierania.

Drzwi wewnętrzne: optyka i konstrukcje specjalne

Drzwi stanowią jeden z najważniejszych elementów wyposażenia mieszkania a ich wybór nie zawsze jest łatwy, aby więc dokonać najlepszego wyboru dobrze przemyśleć wszystkie parametry kupowanych drzwi, przeczytaj więcej.

Drzwi wewnętrzne przede wszystkim wyznaczają powierzchnię pomieszczeń i dobierane są przede wszystkim pod kątem wizualnym i funkcjonalnym. Drzwi wewnętrzne są często wykonane z tworzywa sztucznego lub drewna, ale bardzo popularne są również drzwi szklane. Dzięki przejrzystemu i lekkiemu wyglądowi zapewniają wrażenie otwartości i większą jasność w pomieszczeniu. Drzwi plastikowe są lekkie, niedrogie, łatwe w pielęgnacji i oferują szeroką gamę wzorów. Drzwi drewniane mają wysoką jakości, ale są też cięższe i wymagają częstej pielęgnacji. Z drugiej zaś strony są trwalsze i łatwiejsze w naprawach: drewniane drzwi można naprawiać, piaskować i przemalowywać, dzięki mogą dłużej posłużyć.

Drzwi wewnętrzne budują przestrzeń mieszkalną i zapewniają izolację akustyczną i cieplną. W zależności od warunków konstrukcyjnych zamiast klasycznych drzwi można zastosować specjalne konstrukcje takie jak drzwiami dwuskrzydłowe  drzwi przesuwne lub składane. Są to rozwiązania elastyczne i zajmujące niewiele miejsca. Rzadsze zastosowanie znajdują drzwi wahadłowe, które są montowane z jednej strony bez ogranicznika. Mało doceniane, a jednak tak przydatne: drzwi harmonijkowe. Mogą być również używane do elastycznego zamykania dużych otworów drzwiowych.

Pielęgnacja drzwi

Drzwi są tak skonstruowane, że zwykle nie wymagają dalszej konserwacji. W gruncie rzeczy drzwi zewnętrzne i wewnętrzne wymagają jedynie regularnego czyszczenia i od czasu do czasu odrobiny oleju lub smaru, aby chodziły płynnie, bezgłośnie i trwale spełniać swoje różne funkcje.

W przypadku drzwi drewnianych, a szczególnie zewnętrznych, regularna ich pielęgnacja środkami do drzwi drewnianych zapewnia im dłuższą trwałość i lepszy wygląd przez lata. W przypadku drzwi wejściowych należy pamiętać o regularej wymianie uszczelek, aby uniknąć przeciągów lub przecieków. Jeśli drzwi wewnętrzne wykonane z drewna pójdą latami, można je również przeszlifować i przemalować we własnym zakresie.

Kup środki do pielęgnacji, do sklepu.

 

Przeczytaj również:
Tagi: