Przejdź do treści

Wybierz odpowiednie drzwi wewnetrznych do pokoju

Wybór odpowiednich drzwi wewnętrznych może stanowić nie lada wyzwanie, szczególnie dla osoby niezorientowanej w tym temacie. Na co trzeba zwrócić uwagę lub czym kierować się przy wyborze drzwi do pokojów odpowiemy w praktycznym artykule. Z pewnością rozwiejemy wiele wątpliwości i ułatwimy podjąć decyzję a w razie dalszych pytań zapraszamy do naszego sklepu. Nasi specjaliści doradzą i pomogą w podjęciu odpowiednich decyzji.

Drzwi wewnętrzne przeznaczone są do wnętrz mieszkań i domów, które odpowiednio zamontowane będą służyć przez wiele lat. Ich głównym zadaniem jest ochrona prywatności mieszkańców i zachowanie indywidualnej przestrzeni, jak również oddzielenie pomieszczeń od siebie.

Ze względu na różne rodzaje i zastosowania drzwi wewnętrzne mogą mieć różną formę, budowę i efekty wizualne. Drzwi wewnętrzne mogą mieć różną formę, budowę oraz zastosowane efekty wizualne – poczynając od sposobu ich zamykania oraz otwierania (tradycyjne, przesuwne, harmonijkowe czy też składane) aż po interesujące efekty wizualne oraz wykończeniowe, takie jak: przeszklenia, kolorowe, przyciągające wzrok witraże czy też zastosowanie niebanalnego materiału do ich produkcji. Pokrótce przedstawimy wybrane drzwi pokojowe.

Drzwi gładkie

Drzwi gładkie składają się z lekkiej drewnianej ramy pokrytej obustronnie płyciną. Wypełnienie pomiędzy nimi może mieć różną stabilność. Najprostszym wariantem jest rdzeń o strukturze plastra miodu. Natomiast drzwi z płytą wiórową jako solidnym wypełnieniem są szczególnie stabilne. Chronią również pomieszczenia mieszkalne przed utratą dźwięku i ciepła. Drzwi są w większości ponadczasowe i funkcjonalne.

Drzwi wiejskie lub drzwi stylowe

Drzwi do domów wiejskich to drzwi panelowe z litego drewna z frezowanymi profilami z klejonego litego drewna (sosna lub świerk). Rustykalne reprezentacje drzwi pokojowych nadają się – jak sama nazwa wskazuje – do pomieszczeń w stylu dworku. Drzwi style to drzwi tłoczone wykonane z rurowych paneli z płyty wiórowej o powierzchni fornirowanej.

Drzwi szklane

Drzwi szklane składają się zwykle z bezpiecznego szkła o grubości ok. 8 mm. Szklane drzwi sprawdzają się w pomieszczeniach, gdzie brakuje światła dziennego lub gdy chce się osiągnąć nowoczesne akcenty wizualne a zachowanie prywatności nie ma znaczenia.

Dźwiękoszczelność tych drzwi jest tylko słaba a utrzymanie ich czystości pozostawia wiele do życzenia. Kto ie lib odcisków palców będzie miał codziennie coś do roboty. Do czyszczenia szklanych drzwi polecamy specjalne płyny do mycia szyb.

Drzwi przesuwne

Ich wielką zaletą jest to, że nie wymagają miejsca do otwarcia drzwi do pomieszczenia. Tego typu drzwi idealnie sprawdzą się w małych pomieszczeniach na przykład pomiędzy kuchnią a jadalnią lub salonem.

Element chroniący przed wiatrem

Elementy wiatrołapu to idealne przegrody, dzięki którym można oddzielić od siebie na przykład przedpokój i salon – bez konieczności rezygnacji z jasności. Szklane wstawki jako panel boczny i/lub świetlik wpuszczają światło do sąsiedniego pomieszczenia nawet przy zamkniętych drzwiach.

Panel boczny można umieścić po lewej, prawej lub po obu stronach, każdy z górnym światłem lub bez niego.

Drzwi dźwiękoszczelne

Element wygłuszający ogranicza lub zapobiega przenoszeniu hałasu z jednego pomieszczenia do drugiego. Zasadniczo obowiązuje tu następująca zasada: Im wyższa grupa izolacji akustycznej takich funkcjonalnych drzwi, tym niższa transmisja dźwięku.

Drzwi dźwiękoszczelne wyposażone są w wysuwaną uszczelkę dolną, która jest automatycznie dociskana w dół po zamknięciu drzwi. Standardowo drzwi dźwiękoszczelne stosuje się w pomieszczeniach, w których wymagana jest duża cisza na przykład drzwi wejściowe do mieszkań, które pochłaniają hałas z przedpokoju.

Określ swój styl

Po wyborze rodzaju drzwi przychodzi kolej na ich styl i kolor. Wybierając styl drzwi kieruj się swoim własnym stylem – pasującym do Twojego obecnego lub przyszłego wnętrza, gdyż estetyka otoczenia ma ogromne znaczenie na samopoczucie. Przy wyborze kieruj się wystrojem, klimatem i charakterem mieszkańców. Spośród dużego asortymentu drzwi wewnetrznych wybierzesz model, który jest wyrazisty i nada odpowiedni charakter pomieszczeniu lub wtopi się w tło, pozwalająć na zaprezentowanie innych elementów pomieszczenia: kanapy, mebli czy akcesoriów.

Jeżeli masz już wybrany typ i styl drzwi przyszła pora na wybór ich powierzchni. CPL, dekor czy okleina?

Powierzchnia drzwi ma kluczowe znaczenie dla ich wyglądu, a także ich wytrzymałości.

  1. Dekor: Delikatne odcienie koloru powłoki filmowej nadają powierzchni wysokiej jakości wygląd. Dzięki fototechnicznej powierzchni drewnianej drzwi dekoracyjne są wytrzymałe i niedrogie.
  2. Lakierowane: Lakierowane drzwi są wyposażone w wielowarstwową powierzchnię lakieru akrylowego utwardzaną promieniami UV w złożonym procesie. Dzięki temu ich powierzchnia jest jedwabiście matowa i wyjątkowo wysokiej jakości.
  3. CPL: Te drzwi mają specjalnie utwardzoną powierzchnię, dzięki czemu są szczególnie odporne na zarysowania, ścieranie i uderzenia. Pod względem wzornictwa powierzchnie te są dostępne jako reprodukcje drewna identyczne z naturalnymi, które przez długi czas wyglądają pięknie i elegancko. Specjalny proces produkcyjny tworzy w dotyku relief bardzo podobny do prawdziwego drewna.
  4. Fornir: uszlachetniony i zabezpieczony wysokiej jakości, przyjaznym dla środowiska lakierem na bazie wody. Te drzwi to unikatowe elementy wykonane z naturalnego drewna produktu.
  5. Solidne: Do solidnych drzwi stosuje się wyłącznie naturalne materiały, co sprawia, że ​​drzwi są szczególnie wytrzymałe.

Nie zapomnij również o wyborze warstwy środkowej.

Kolejną ważną cechą jakościową drzwi lub skrzydeł drzwiowych jest warstwa środkowa. Bo stabilność drzwi wynika z ich składu – a także innych właściwości, takich jak izolacyjność cieplna i dźwiękoszczelność.

Na koniec pozostają już tylko wymiary drzwi i oscieżnica

Z reguły drzwi pokojowe i ościeżnice o standardowych wymiarach są dostępne od ręki lub w bardzo krótkim terminie. Z drugiej strony, drzwi pokojowe szyte na miarę są wykonywane indywidualnie, wyposażone w pożądane wyposażenie specjalne, dzięki czemu mają dłuższe terminy dostawy.

Przeczytaj również: