Łazienka jest pomieszczeniem, w którym wskazane jest stałe utrzymywanie znacznie wyższej temperatury, aniżeli w innych pomieszczeniach domu. Szacuje się, że dla utrzymania komfortu termicznego zaleca się uzyskanie temperatury na poziomie 24 stopni C. Najważniejsze w tym zakresie jest dostosowanie rodzaju i parametrów grzejnika.
Popularne „drabinki”
Najbardziej popularnymi grzejnikami łazienkowymi są tak zwane drabinki. Sprawdzają się nie tylko jako źródło ciepła, ale również jako idealne miejsce do suszenia ręczników. O ile jednak sprawdzają się one w łazienkach budownictwa wielorodzinnego, to już w domach rodzinnych mogą się okazać niewystarczające.
Większa powierzchnia łazienki, usytuowanie jej w narożniku budynku (dwie ściany zewnętrzne) lub na poddaszu użytkowym, a także duże okno w pomieszczeniu wymaga dodatkowo innego źródła ciepła.
Łazienka na poddaszu
Gdy łazienka zostaje usytuowana na poddaszu, zwykle nie ma możliwości zamontowania grzejnika – drabinki, który wymaga odpowiednio dużej powierzchni ściany. Można go doskonale zastąpić grzejnikiem płytowym. Niektórzy producenci oferują specjalne wersje grzejników z dodatkowymi uchwytami do suszenia ręczników.
Nie sprawdzają się grzejniki konwekcyjne
W łazience nie zaleca się montowania grzejników konwekcyjnych. Zasada ich działania polega na zasycaniu chłodnego powietrza od dołu i naturalne unoszenie ciepłego powietrza do góry. W przypadku, gdy na takim kaloryferze położy się ręcznik, utrudnione staje się ogrzewanie pomieszczenia.
Dodatkowe źródło ciepła
W przypadku, gdy kubatura łazienki lub jej specyficzne położenie w obrębie bryły budynku wskazuje na potrzebę zwiększenia źródła ciepła, zaleca się połączenie dwóch różnych rodzajów ogrzewania.
Standardowe grzejniki ścienne (drabinkowe lub płytowe) mogą być uzupełnione wydajnym ogrzewanie podłogowym. Możliwość sterowania obydwoma rodzajami ogrzewania skutkuje utrzymaniem stałej i komfortowej temperatury pomieszczenia.
Zaleca się również rozważenie montażu grzejnika z dodatkową grzałką elektryczną. Pozwoli ona nie tylko na szybkie podwyższenie temperatury w krótkim czasie (kąpanie małych dzieci) jak również ogrzanie łazienki poza sezonem grzewczym.
Przeczytaj również: